10 najdroższych przedmiotów sprzedanych podczas aukcji (część I)

Na aukcjach można wystawić praktycznie wszystko – od obrazów największych malarzy, do przedmiotów codziennego użytku. Czasami jednak okazuje się, że z pozoru banalna rzecz, może osiągnąć kosmiczną cenę. Zapraszamy Was do zapoznania się z pierwszą częścią zestawienia najdroższych przedmiotów sprzedanych podczas aukcji.

Najdroższy obraz

zdjęcie 1

Zdjęcie: dzięki uprzejmości Christie’s.

Przedmiot: „Les femmes d’Alger” Pablo Picasso (1955)

Cena: 179,4 mln dolarów USA (z premium domu aukcyjnego)

Data: 11 maja 2015

Niewiele ponad osiem minut potrzebne było, aby uzyskać rekordową cenę – najwyższą, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki podczas aukcji – za obraz Pablo Picassa „Les femmes d’Alger (Version ‘O’)” oferowany podczas aukcji przeprowadzonej przez Christie’s 11 maja 2015 roku w Nowym Jorku.

„Les femmes d’Alger (Version ‘O’)” pozbawił palmy pierwszeństwa tryptyk Francisa Bacona „Three Studies of Lucian Freud”, który dotychczas zajmował pierwsze miejsce wśród najdroższych dzieł sztuki sprzedanych podczas aukcji z kwotą 142,4 mln dolarów USA.

Dom aukcyjny nie podawał w katalogu przewidywana cena sprzedaży (estymacji), jednakże autor artykułu dotarł do informacji, iż przewidywana przez specjalistów Christie’s cena sprzedaży wynosiła 140,0 mln dolarów USA.

Rynek dzieł sztuki przeżywa obecnie bardzo dobry okres. Największe dzieła biją kolejne rekordy na aukcjach. Jednak tak naprawdę, aby zacząć inwestować w sztukę nie potrzeba milionów na koncie. Wystarczy budżet rzędu kilku tysięcy.

– Obrazy malarzy z młodego pokolenia dzisiaj można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Za kilkadziesiąt lat niektóre prace mogą osiągać zawrotne sumy na aukcjach. Należy pamiętać, że nawet najwięksi artyści kiedyś sprzedawali swoje prace za ,,przysłowiowego dolara” , aby w końcu stanąć na szczycie – zaznacza Norbert Pyffel z Galerii Bagno2

Najdroższa suknia

MONROE

Zdjęcie: dzięki uprzejmości Time.

Przedmiot: suknia Marilyn Monroe „Happy Birthday Mr. President” (1962)

Cena: 1,267 mln dolarów USA (z premium domu aukcyjnego)

Data: 27 października 1999

Zaledwie trzy minuty trwała przeprowadzona 27 października 1999 roku przez Christie’s w Nowym Jorku, utrzymanej w cielistym kolorze i pokrytej kryształkami kreacji Marilyn Monroe, w której aktorka 19 maja 1962 roku w nowojorskiej hali widowiskowej Madison Square Garden wykonała dla Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – Johna Fitzgeralda Kennedy’ego – piosenkę „Happy Birthday” dodając do niej słowa „Mr. President”.

Suknia Marilyn Monroe „Happy Birthday Mr. President”, o której legenda mówi, że była tak obcisła, iż krawcowa musiała dosłownie zszyć ją na aktorce, osiągnęła rekordową, dotychczas nie pobitą, cenę 1,267 mln dolarów USA.

Najdroższy rękopis

zdjęcie 3

Zdjęcie: wikimedia.org

Przedmiot: Kodeks Leicester (Kodeks Hammer) Leonarda da Vinci (1510)

Cena: 30,8 mln dolarów USA (z premium domu aukcyjnego)

Data: 11 listopada 1994

Kodeks, w formie osiemnastu arkuszy papieru, z których każdy złożony jest w połowie i zapisany po obu stronach, pierwotnie związanych razem, zapisany ręcznym włoskim pismem lustrzanym i oprawiony licznymi ręcznymi szkicami i rysunkami, zawiera pomysły renesansowego artysty, jago szkice projektowe i ilustracje związane ze sztuką i nauką. Jego treść i forma są luźno powiązane ze sobą i bardziej przypominają zapiski z obserwacji Leonarda da Vinci, który przelewał na papier swoje teorie na temat astronomii, właściwody wody, skał i skamieniałości oraz powietrza i światła.

Kodeks został zakupiony podczas przeprowadzonej 11 listopada 1994 roku przez Christie’s w Nowym Jorku aukcji przez multimiliardera Billa Gatesa za cenę 30,8 mln dolarów USA, która to do dnia dzisiejszego stanowi rekordową kwotę zapłaconą za rękopis oferowany podczas aukcji.

Podawana w katalogu przed dom aukcyjny przewidywana cena sprzedaży (estymacja) zawierała się w przedziale od 12,0 mln do 14 mln dolarów USA.

Najdroższe skrzypce

zdjęcie 4

Zdjęcie: dzięki uprzejmości portalu extravaganzi.com

Przedmiot: skrzypce ‘Lady Blunt’ Antonius Stradivarius (1721)

Cena: 15,9 mln dolarów USA (z premium domu aukcyjnego)

Data: 20 czerwca 2011

Jeden z dziesięciu kompletnych i najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie, wykonany w 1721 roku przez Antonio Stradivariego, został sprzedany podczas aukcji przeprowadzonej 20 czerwca 2011 roku w Londynie przez Tarisio – jeden z domów aukcyjnych specjalizujących się w sprzedaży starych i rzadkich instrumentów strunowych i smyczków – za cenę blisko 16 milionów dolarów USA, czyli kwotę ponad cztery razy większą niż wynosił dotychczasowy rekord cenowy za Stradivariusa.

Jednakże według niepotwierdzonych informacji ustanowiony przez skrzypce ‘Lady Blunt’ rekord został pobity przez innego Stradivariusa – skrzypce „Macdonald” z 1719 roku – które w sprzedaży poaukcyjnej – po aukcji przeprowadzonej 25 czerwca 2014 roku w Londynie przez Sotheby’s i Ingles & Hayday – dom aukcyjny specjalizujący się w sprzedaży rzadkich instrumentów strunowych i smyczków – podczas której nikt nie zaoferował ceny wywoławczej – zostały sprzedane za cenę 45 milionów dolarów USA.

Najdroższy kosmyk włosów

zdjęcie 5

Przedmiot: kosmyk włosów Elvisa Presley’a

Cena: 115,0 tys dolarów USA (z premium domu aukcyjnego)

Data: 2002

Król Rock ‚n’ Roll’a, Elvis Presley, jest jedną z tych gwiazd, na pamiątki po których – oprócz pozostawionej spuścizny muzycznej – jest zawsze duże zapotrzebowanie i mają tendencję do uzyskiwania wysokich cen. Jedna z takich – dosłownie – osobistych pamiątek po słynnym muzyku, będąca w posiadaniu osobistego fryzjera gwiazdy rocka, została sprzedana na aukcji internetowej przeprowadzonej w 2002 roku przez MastroNet Inc.. Kosmyk włosów Elvisa Presley’a osiągnął zdumiewającą cenę 115 tys. dolarów USA, stając się tym samym najdroższym kosmykiem włosów w historii. Kosmyk włosów Elvisa zostawił w tyle kosmyki włosów innych znanych osób, w tym prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, legendarnego członka Beatlesów – Johna Lennona i kompozytor Ludwika van Beethovena.

Kosmiczne ceny zaoferowane za obraz, czy skrzypce nikogo już nie mogą zdziwić, jednak setki tysięcy dolarów za kosmyk włosów mogą niektórych wprowadzić w osłupienie. Okazuje się, że rynek inwestycji alternatywnych jest coraz częstszą formą lokowania swojego kapitału.

– Na rynku inwestycyjnym pojawia się coraz więcej przedmiotów kolekcjonerskich, które z racji swojej historii  lub powiązania z jakąś osobą, zwiększają swoją wartość. Wielu inwestorów decyduje się na taką alternatywną formę pomnażania swojego kapitału,  ponieważ w odróżnieniu od lokat, cechują się one wysoką stopą zwrotu. W tym wypadku czas zawsze działa na korzyść inwestora – twierdzi Norbert Pyffel z Galerii Bagno 2

Przemysław Wojtysiak, Dom Aukcyjny Emmerson

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus