Apartamenty na wynajem – dobry pomysł na inwestycję?

W dobie rekordowo niskich stóp procentowych i rosnącego ryzyka perturbacji na rynkach finansowych coraz popularniejszymi formami inwestycji kapitału stają się nieruchomości. W powszechnej opinii wydaje się, że aby zainwestować na tym rynku trzeba dysponować  znaczną pulą pieniędzy, ale w rzeczywistości posiadacze relatywnie niewielkich kwot mogą już znaleźć odpowiednią inwestycję dla siebie. Jedną z godnych rozważenia opcji inwestycyjnych jest zakup mieszkania/apartamentu wakacyjnego z przeznaczeniem na krótkookresowy wynajem.

Aktywność deweloperów tego typu inwestycji na krajowym rynku koncentruje się głównie w turystycznych miejscowościach nadmorskich i górskich, a także w mniejszym stopniu na Pojezierzu Mazurskim. Generalna zasada mówi, że im bardziej dany kurort jest popularny, tym większe prawdopodobieństwo wynajęcia apartamentów turystom oraz wyższy potencjał możliwego wzrostu wartości nieruchomości w przyszłości. W przypadku rynku nadmorskiego, najpopularniejsze lokalizacje dla inwestycji apartamentowych to Kołobrzeg, Międzyzdroje, Władysławowo oraz Świnoujście. Apartamenty wakacyjne oferowane są również w najbardziej prestiżowych projektach deweloperskich Trójmiasta, zlokalizowanych bezpośrednio wzdłuż wybrzeża.

Bezsprzecznie dominującą lokalizacją na rynku apartamentów wakacyjnych w górskich kurortach wypoczynkowych są Zakopane oraz okoliczne miejscowości, takie jak np.: Kościelisko czy Poronin. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w ogromnej popularności kurortu zarówno wśród krajowego, jak i wśród zagranicznego turysty. Mimo relatywnie wysokiej podaży inwestycji, popyt na apartamenty w Zakopanem i sąsiedztwie jest na tyle wysoki, że ceny należą do najwyższych w kraju. Rynek apartamentów wakacyjnych rozwija się również w innych miejscowościach turystycznych, jak np. Wisła, Ustroń, Karpacz, Szklarska Poręba czy Polanica-Zdrój.

Atrakcyjność inwestycji na rynku apartamentów wakacyjnych zależy przede wszystkim od lokalizacji kompleksu w popularnym kurorcie wypoczynkowym oraz w bliskiej odległości od głównych atrakcji turystycznych, ale również od standardu danego obiektu. Dużym plusem jest wykończenie pod klucz jako standardowa opcja w danym obiekcie. Istotna jest również dodatkowa infrastruktura sportowo-rekreacyjna dostępna dla gości (fitness, basen, jacuzzi, SPA). Atrakcyjność kompleksu apartamentowego zwiększa również współpraca dewelopera z firmą wyspecjalizowaną wynajmem apartamentów, dzięki czemu ich właściciele mogą czerpać zyski pod swoją nieobecność.

Korzystne perspektywy rozwoju rynku apartamentów wakacyjnych w Polsce wzmacnia fakt, iż większość inwestycji apartamentowych oferuje lokale o powierzchni oraz wyposażeniu odpowiadającym mieszkaniom o podwyższonym standardzie (np. w pełni wyposażoną kuchnię), a nie typowym pokojom hotelowym, które z reguły są bardzo niewielkie i oferują ograniczone do minimum wyposażenie. Standardem w inwestycjach apartamentowych są ponadto niespotykane w hotelach obszerne tarasy. Powyższe cechy znacząco zwiększają atrakcyjność pobytu wypoczynkowego w apartamentowcu, co z kolei powoduje rosnące zainteresowanie inwestorów tym segmentem rynku.

apartamenty

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych
w serwisie Otodom.pl

Decydując się na zakup mieszkania/apartamentu wakacyjnego należy zastanowić się, czy sami będziemy nim zarządzać i obsługiwać klientów, czy chcemy zlecić to wyspecjalizowanej firmie zarządzającej całym budynkiem. W tym pierwszym wypadku możemy nabyć mieszkanie niekoniecznie w budynku typowo aparthotelowym (koniecznie w atrakcyjnej z punktu widzenia turystycznego lokalizacji).  Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zaznacza, że jeżeli jednak zdecydujemy się na oddanie apartamentu w zarządzanie firmie obsługującej – wybór nieruchomości należy zawęzić do typowo hotelowego charakteru budynku czy kompleksu budynków.  Oferują one standard oraz zakres usług towarzyszących zbliżony do poziomu gwarantowanego przez klasyczne hotele (np. czterogwiazdkowe). W kompleksach tego typu dostępne są usługi jak np. sprzątanie, pranie, gastronomia, room service, concierge czy zakupy na zamówienie.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus