Budownictwo mieszkaniowe w ujęciu statystycznym

W największych miastach Polski można mówić o boomie inwestycyjnym w budownictwie mieszkaniowym. Co tydzień słyszymy o rozpoczęciu nowych projektów. Czy działalność ta jest widoczna w statystykach dotyczących całego kraju?

 

Według danych GUS w pierwszej połowie 2014 r. rozpoczęto w Polsce budowę ponad 72 tys. mieszkań. Jak wartość ta prezentuje się na tle poprzednich lat? Nienajgorzej, gdyż oznacza ona ponad 22%-owy wzrost wobec analogicznego okresu w 2013 r. Tak jak można się było spodziewać największa w tym zasługa deweloperów, którzy z dużo większym przekonaniem startowali z nowymi budowami. W ich przypadku liczba rozpoczętych mieszkań zwiększyła się r/r o ponad 50%. O tym, iż w przyszłości nie powinniśmy narzekać na wybór nowych mieszkań wskazuje także wzrost pozwoleń budowanych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy wydano je na ok. 76,5 tys. mieszkań. Jest to równoznaczne z blisko 13%-owym wzrostem w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Warto nadmienić, iż także w tym wypadku wzrost ten był zasługą zwiększonej aktywności deweloperów, którzy postarali się o pozwolenia na budowę o ponad 38% większej liczby mieszkań, niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

strefy_nieruchomosci_budownictwo_mieszkaniowe

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA na podstawie danych GUS

Wskaźnikiem, który uległ pogorszeniu jest natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Słabszy o 2,4% wynik w porównaniu do I półrocza 2013 r. jest pokłosiem malejącej od 2012 r. liczby mieszkań, których budowę rozpoczynano. Wcześniej przytoczone dane wskazują jednak, iż w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się lepszych odczytów także tej wartości.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń,

Emmerson_Corporate_Identity_Guideline

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus