Centralne punkty Warszawy

Ścisłe centrum Warszawy, czyli ulica Marszałkowska na odcinku pomiędzy  ulicą Świętokrzyską i Alejami Jerozolimskimi oraz jej sąsiedztwo nie były dotąd zbyt rozpieszczane przez inwestorów. Plac Defilad nadal pozostaje pusty pomimo wielu pomysłów na jego urządzenie. Kilka inwestycji ma jednak szansę wkrótce zmienić panoramę tej centralnej części miasta. Dwie inwestycje powstają u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, kolejne dwie – przy rondzie Dmowskiego. Spośród nich aż trzy budowane są na miejscu dotychczasowych obiektów.

Tylko jedna inwestycja zajmie teren do tej pory nie zagospodarowany. To Central Point przy skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Marszałkowskie i usytuowany prawie nad skrzyżowaniem dwóch linii warszawskiego metra. Central Point to inwestycja IMMOBEL Polska, która rozpoczyna się w maju tego roku i zakończy w czerwcu 2020 r.  22-piętrowy, nowoczesny wieżowiec komercyjny o wysokości 86 m połączy funkcje biurowe (18 tys. m kw.) oraz handlowo-usługowe (1,1 tys. m kw.).

Biorąc pod uwagę lokalizację, będzie to jeden z najlepiej skomunikowanych biurowców w Warszawie. Ale po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej powstaje inny obiekt, który pod tym względem ma nawet nad Central Point przewagę: będzie posiadał bezpośrednie przejście podziemne do stacji metra Świętokrzyska. To biurowiec Centrum Marszałkowska, inwestycja BBI Development realizowana na miejscu zburzonego DH Sezam. Już w czerwcu br. planowane jest otwarcie tego 11-piętrowego obiektu, który zaoferuje ponad 13 tys. m kw. powierzchni biurowej oraz ponad 3 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej. W budynku znajdzie się oczywiście sklep Sezam w nowoczesnym wydaniu. Przy okazji zmodernizowany zostanie także przyległy do budynku Pasaż Rowickiego.

Przy Rondzie Dmowskiego pierwszą inwestycją jest przebudowa słynnej Rotundy. Nowa Rotunda będzie unowocześnioną wersją starego obiektu. Na parterze i w piwnicy znajdzie się – jak poprzednio – oddział PKO BP, na piętrze – kawiarnia. Charakterystyczny obiekt stał się już symbolem Warszawy i tradycyjnym miejscem spotkań. To się nie zmieni.

Za Rotundą nie ma za to już biurowca Universalu. 50-metrowy, stary budynek zastąpi prawie 2 razy wyższy od niego obiekt o roboczej nazwie J44. Deweloperem projektu jest firma S+B Plan Bau Warschau. 94-metrowy wieżowiec będzie miał 22 tys. m kw. powierzchni biurowej oraz 6 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej i zostanie ukończony w 2019 roku.

Na lepsze czasy czeka Plac Defilad, ale również tu niedługo nadejdą istotne zmiany. W lutym tego roku władze miasta ogłosiły otrzymanie pozwolenia na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, inwestycji, która planowana była już 15 lat temu. Dzięki tym i kolejnym – miejmy nadzieję – inwestycjom ścisłe centrum Warszawy wreszcie uzyska ostateczny wygląd.

Waldemar Oleksiak, Emmerson Realty S.A.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus