Ciasne mieszkania bolączką starego budownictwa

W Polsce panuje powszechne przekonanie, że nasze nieruchomości mieszkaniowe są przeludnione, ciasne, w złym stanie technicznym, a na dodatek drogie. Niestety potwierdzają to przeprowadzane analizy i zbierane przez GUS statystki. W takim świetle stawia nas też EUROSTAT, który w licznych publikacjach umieszcza nas na szarym końcu zestawień krajów europejskich pod względem mieszkalnictwa. Warto jednak wspomnieć, że sytuacja wciąż się poprawia. Nowe budownictwo prezentuje wyższe standardy, a problem tak naprawdę sprowadza się do starych nieruchomości, w które inwestorzy boją się zainwestować środki lub uważają to za nieopłacalne.

W artykule prześledzimy jak wygląda struktura ogłoszeń mieszkań w zależności od rodzaju budownictwa i gdzie mamy do czynienia z dużym udziałem niewielkich mieszkań. W każdej z kategorii dominują lokale znajdujące w blokach mieszkalnych, jednak różnią się one wielkością udziałów. Największe udziały osiągają przy metrażach najbardziej popularnych z punktu widzenia poszukujących, jednak najciekawsze zjawiska dostrzega się w skrajnych wielkościach powierzchni. Na poniższym wykresie widać, że w kamienicach duży odsetek ogłoszeń z ofertami to najmniejsze powierzchnie. Ich udział spada przy popularnych metrażach, by następnie znów zwiększyć się powyżej 70 mkw. Jeśli chodzi o apartamentowce, tu sprawa dostępnej powierzchni wygląda najkorzystniej – udział tego rodzaju ofert jest niewielki dopóki powierzchnie są małe. Ewidentny wzrost widać dopiero przy dużych metrażach.

struktura ogoszen

Serwis otoDom.pl zawiera dużo różnorodnych ogłoszeń, w tym także te zawierające oferty sprzedaży mieszkań o małym metrażu. Stan niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia, jednak bardzo niska cena może częściowo zrekompensować konieczność poniesienia związanych z tym nakładów. Niektóre z oferowanych mieszkań prezentują z kolei naprawdę wysoki standard i w takim też znajdują się budownictwie. Komu więc można polecić takie nieruchomości? Agata Polińska z serwisu otoDom.pl odpowiada, że małe mieszkania mogą być przejściowym rozwiązaniem np. dla kogoś kto w przyszłości planuje powiększenie rodziny, budowę domu czy po prostu przeprowadzkę w inne miejsce. Mała powierzchnia generuje mniejsze opłaty eksploatacyjne, co może pomóc też osobom, którym zależy na ograniczeniu wydatków.

OGŁOSZENIA

Warto zauważyć, że mieszkania o wskazanych powyżej metrażach zlokalizowane w kamienicach w centrum miast mogą okazać się dobrym rozwiązaniem także dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus