Czas na WIOSNĘ w Twoim ogrodzie.

Marzec w toku to znak, że wiosna zbliża się dużymi krokami. Najwyższy czas zastanowić się co mamy do zrobienia aby z podniesioną głową rozpocząć nowy sezon w swoim ogrodzie. Tym bardziej, że zima jest w odwrocie, a niestety pozostawiła po sobie szereg spraw, nad którymi musimy zapanować.

Przedwiośnie to bardzo pracowity okres ponieważ wszystko wokół budzi się do życia, a jednocześnie jest wiele innych stałych elementów naszego ogrodu, które wymagają poświęcenia uwagi. Oprócz typowych zabiegów związanych z wysiewem, sadzeniem i pielęgnacją roślinności, o których najwięcej się mówi, jest jeszcze druga strona, nie mniej ważna związana z wszelkiego rodzaju pracami gospodarczymi i porządkowymi.

Co więc konkretnie należy zrobić podczas wczesnowiosennego obchodu ogrodu aby w zaaferowaniu czynnościami typowo ogrodniczymi nie przegapić spraw równie istotnych?:

Zamiatanie podjazdów i chodników. Chcąc nie chcąc, po zimie, elementy te zawsze są brudne. Przede wszystkim z powodu tego, że nanosiliśmy piach, sól wraz z błotem pośniegowym na kołach naszych własnych samochodów. Podobnie rzecz ma się z systematycznym wnoszeniem zanieczyszczeń na butach, choć odbywa się to w nieco mniejszych ilościach. Ponadto nie możemy zapominać o silnie wiejących wiatrach, które również w okresie zimowym nawiewają nam nie małe ilości kurzu ulicznego.

Podstawową metodą pozbycia się tego problemu jest „wydmuchanie” zanieczyszczeń specjalną dmuchawą. Oczywiście im bardziej profesjonalna tym lepsza ponieważ dysponuje większą mocą, a zatem jest skuteczniejsza. Jeśli to nie wystarczy, a chodniki i podjazdy pozostają brudne należy pomyśleć o myciu myjką ciśnieniową z użyciem specjalnie do tego przeznaczonych środków. Zastosowanie tego zabiegu pozwoli nam nie tylko pozbyć się pozimowego brudu, ale także wszelkiego rodzaju plam i przebarwień. Jeżeli dodatkowo zainwestujemy w impregnację, nasza nawierzchnia odzyska swój urok i będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

WIOSNAzogrodemnaty2

Uzupełnianie i sprzątanie rabat wyłożonych korą. Niestety tak jest, że kora którą zastosujemy w naszym ogrodzie jako materiał ściółkujący i dekoracyjny, wraz z upływem czasu traci swoją „objętość” i najzwyczajniej powoli jej ubywa. Przyczyn tego jest kilka. Po pierwsze kora się rozsycha i kurczy zmniejszając swoją objętość, po drugie roznoszą i rozgrzebują ją nasze domowe zwierzęta, co więcej nawet ptaki, a po trzecie i najważniejsze jest to materiał najmniej odporny na podmuchy wiatru. Im przestrzeń bardziej odsłonięta tym problem wzrasta. Dlatego w okresie wczesnowiosennym nie możemy zapomnieć o wyzbieraniu rozrzuconych po ogrodzenie kawałków kory, a ponadto uzupełnieniu jej niedoborów we wszystkich koniecznych miejscach. Pamiętajmy, że kora poza swoimi estetycznymi walorami pełni także niezwykle ważne funkcję. Utrudnia przebicie się chwastów, podnosi kwaśny odczyn gleby co sprzyja drzewom i krzewom iglastym, a jednocześnie dobrze zatrzymuje wilgoć i poprawia strukturę podłoża.

Zbieranie nawianych i nie zgrabionych jesienią resztek liści. Czynność bardzo ważna z dwóch powodów: estetycznego oraz praktycznego. Kwestia estetyczna nie ulega wątpliwości ponieważ nawiane w zakamarki i trudno dostępne miejsca liście nie wyglądają ładnie i sprawiają wrażenie zaniedbanego terenu. Sprawa druga jeszcze ważniejsza ponieważ zalegające liście, szczególnie w większych ilościach gniją i również nie służą dobrze otoczeniu. Szczególnie istotne jest usunięcie ich z nawierzchni trawnikowych ponieważ pozostawione zniszczą nam kiełkującą wiosną trawę. Gruba warstwa mokrych liści utrudnia dostęp powietrza i murawa, na której zalegają może zostać całkowicie zniszczona. Zbierane liście co prawda można wykorzystywać na kompost, ale raczej te zebrane jesienią, te pozimowe resztki, z reguły brudne, najlepiej wywieźć. Pamiętajmy jednak o tym, że liście są odpadami zielonymi, biodegradowalnymi i musimy postępować z nimi jak z wszystkimi innymi odpadami z naszych domowych gospodarstw. W wielu gminach Firmy komunalne wyznaczają specjalne miejsca, pojemniki gdzie możemy, najczęściej bezpłatnie, wywozić wszystkie odpady zielone z naszych posesji.

Sprzątanie nieczystości po naszych czworonożnych domownikach. Wczesnowiosenny krajobraz ogrodowy bardzo często „wzbogacony” jest pamiątkami po naszych współużytkownikach ogrodów tzn. naszych zwierzętach. O ile w innych porach roku bardzo często mobilizujemy się i mamy czas oraz możliwość wyprowadzać zwierzęta, szczególnie psy poza teren naszego ogrodu, o tyle zimą sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Najczęściej jest zimno, nieprzyjemnie i często ograniczamy się wypuszczenia zwierząt „na ogród”. Po czym padający śnieg „załatwia” sprawę i problem mamy z głowy, a właściwie odłożony do wiosny. Dlatego podczas przedwiosennych porządków nie pozostaje nic innego jak rozwiązać tą nieprzyjemną sprawę i starannie wyzbierać nieczystości. Powody i konieczność załatwienia tego problemu są identyczne jak w przypadku zalegających liści, natomiast sprawa wydaje się nieco bardziej nieprzyjemna. Pamiętajmy również, że pozostawienie odchodów zwierząt na trawnikach także przyczyni się do jego zniszczenia, w miejscu ich zalegania wiosną nie wzejdzie nam trawa, a pozostaną „wypalone” puste place.

WIOSNAzogrodemnaty6

Przegląd, konserwacja i naprawa drewnianej architektury ogrodowej. Okres jesienny i zimowy, które za nami, to najtrudniejsza próba dla wszelkich elementów naszego ogrodu, spędzających ten czas „na świeżym powietrzu”. Przede wszystkim dla elementów drewnianych, na które nie najlepiej działają mrozy, wilgotność przeplatana nasłonecznieniem i ogólnie jesienno – zimowa aura. Dlatego wczesną wiosną warto zrobić przegląd tych elementów, być może ponaprawiać je i pomalować. Pomoże to zlikwidować ewentualne negatywne skutki minionego okresu, ale także podniesie ich trwałość i estetykę na kolejne lata. Do tego calu wybierzmy dobrej jakości farby do malowania drewna na zewnątrz, pamiętając jednocześnie o odpowiednim przygotowaniu malowanych elementów. Przy wyborze farb zwróćmy uwagę na najważniejsze właściwości jakimi są wodoszczelność, elastyczność i paroprzepuszczalność, które mają wpływ na pełne i efektywne zabezpieczenie drewnianych elementów.

Przegląd, konserwacja i naprawa elementów metalowych. Podobnie jak z elementami drewnianymi tak i elementom metalowym nie najlepiej służy okres jesienny i zimowy. Dlatego warto również i im poświęcić nieco czasu aby ewentualnie usunąć i przeciwdziałać ich ubytkom. Dotyczy to przede wszystkim elementów ogrodzeń, ale także wszelkiego rodzaju metalowych drobiazgów pochowanych po naszym ogrodzie, które także warto obejrzeć i zabezpieczyć specjalnymi środkami jeśli zauważymy choćby najmniejsze ślady korozji. Jak w przypadku farb do elementów drewnianych, tak i tu stawiajmy na farby dobrej jakości, zewnętrzne i pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża ponieważ zaniedbując tą czynność, choćby była najlepsza farba, może odpowiednio nie związać i nie dać oczekiwanego efektu. Zawsze zwróćmy również uwagę i zastosujmy się do zaleceń producenta, szczególnie jeśli chodzi o temperatury, w których farb możemy używać.

Przegląd, konserwacja i przygotowanie sprzętu ogrodowego. Często tak jest, że poprzedni sezon kończyliśmy w pośpiechu, zmęczeniu być może pracami ogrodowymi i nie wystarczyło nam już ochoty aby odpowiednio zająć się sprzętem i akcesoriami ogrodowymi. Dlatego ten okres to najlepszy czas aby przygotować nasz tabor do nowego sezonu. O ile cały drobny sprzęt jak łopaty, motyczki, grabie, taczki, konewki, węże ogrodowe, ubrania i inne drobne akcesoria wystarczy odszukać, być może wyczyścić i poukładać, o tyle ze sprzętem mechanicznym nie jest już tak prosto. Jeśli jesienią nie zabezpieczyliśmy i zakonserwowaliśmy go odpowiednio to teraz będziemy mieli nieco więcej kłopotu. Z tego względu nie ma na co czekać tylko czym prędzej zająć się sprzętem, posprawdzać jego stan techniczny, a być może pomyśleć o serwisie i wymianach eksploatacyjnych. Jeśli takie są konieczne to należy się pospieszyć ponieważ czym bliżej sezonu tym serwisy mają więcej takich „zapominalskich” i może się okazać, że jeśli za długo będziemy z tym zwlekali to w momencie jak sprzęt będzie nam potrzebny, serwisy nie będą miały czasu aby się nim zająć.

Przegląd, konserwacja, naprawa, ewentualna wymiana innych akcesoriów i osprzętu ogrodowego. Poza wszystkim oczywistymi elementami ogrodowymi jest jeszcze szereg teoretycznie drobnych i mało istotnych rzeczy, na które również powinniśmy zwrócić naszą wiosenną uwagę. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju urządzenia techniczne jak elementy systemów nawadniających, krany i ogrodowe ujęcia wody, ogrodowe instalacje elektryczne, zbiorniki na wody opadowe itd. Ponadto różnego rodzaju oczka wodne, stałe i przepływowe, którym przy okazji nowego sezonu również należy się poświęcenie uwagi. Nie możemy także zapominać o sprawdzeniu pod względem technicznym przydomowych placów zabaw, elementów rekreacyjnych, basenów jeśli posiadamy, a nawet o tak prostej sprawie jak być może konieczność wymiany piasku w przydomowej piaskownicy. Oczywiście nie wszystkie czynności jesteśmy w stanie wykonać samemu, ale niestety do nas należy o nich pomyśleć i w odpowiednim momencie poprosić odpowiednie służby techniczne i serwisowe. Pamiętajmy, że sprawdzenie i ewentualne konieczne naprawy zagwarantują nam bezpieczeństwo i bezproblemowe użytkowanie wszystkich akcesoriów i osprzętu ogrodowego przez cały rozpoczynający się sezon. W ten sposób unikniemy również ewentualnych dużych kosztów jeśli w czasie wiosennego przeglądu zauważymy jakieś drobne pozimowe uszkodzenia i w porę je usuniemy.

???????????????????????????????

Podsumowując należy wyraźnie podkreślić, że okres wiosenny i nowy sezon w ogrodzie, w który wkraczamy to czas bardzo pracowity. Jeśli chcemy cieszyć się pięknem naszego ogrodu to oprócz typowych prac ogrodniczych, które już częściowo możemy rozpocząć, nie możemy zapomnieć o sprawach równie ważnych jakimi są prace porządkowe, gospodarcze i techniczne na terenie naszej posesji. O sprawach ogrodniczych dużo się mówi i poświęca im sporo uwagi, czasami nawet jakby zapominając, że jeśli nie zadbamy o sprawy pozostałe to może się okazać, że wykonując choćby najrzetelniej obowiązki ogrodnika, nie uzyskamy oczekiwanego efektu.

Tomasz Szostak

www.zogrodemnaty.pl

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus