„Często Chowa” – czyli co chowa Częstochowa?

Częstochowa jako centralne miasto aglomeracji częstochowskiej jest największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, usługowym i administracyjnym w północnej części województwa śląskiego. Jest także ważnym ośrodkiem ruchu turystycznego, który corocznie odwiedzają miliony pielgrzymów. W Częstochowie mieszka ponad 226 tys. osób. Jest to trzynaste miasto w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni, jak i pod względem liczby ludności (natomiast drugie wśród miast niewojewódzkich).

Częstochowa od końca ubiegłego roku może pochwalić się także nowym wizerunkiem. Władze miasta przedstawiły wtedy nowy logotyp i nowe hasło miasta – „Często Chowa”, które opiera się na grze słów oraz prostym zabiegu graficznym. Jak argumentowano rozbicie nazwy miasta na dwie części ma na celu prowokować i zachęcać turystów (oraz samych mieszkańców) do odkrywania tajemnic i ciekawych lokalizacji w mieście. Idąc tym tropem postanowiliśmy odkryć co kryje się na częstochowskim rynku nieruchomości. W tym celu przyjrzano się ogłoszeniom sprzedaży mieszkań oraz domów prezentowanych w serwisie Otodom.pl.

Podaż nieruchomości oferowanych na sprzedaż w Częstochowie składa się w 60% z mieszkań i w 40% z domów. Zaledwie 17% mieszkań znajdujących się w ofercie pochodzi z rynku pierwotnego, natomiast reszta, a więc ponad 80% jest z drugiej ręki. Wśród nich, niezależnie od tego czy będziemy pierwszymi właścicielami czy nie, dominują dwie grupy lokali: dwu- i trzypokojowe, które odpowiadają kolejno za 47% i 32% całkowitej oferty. Pozostałe kategorie lokali stanowią już mniejszy odsetek wszystkich mieszkań dostępnych w sprzedaży.

Rynek najmu w Częstochowie jest zdecydowanie mniejszy. Blisko połowa mieszkań (dokładnie 48%), spośród wszystkich oferowanych do wynajęcia posiada dwa pokoje. Lokale trzypokojowe odpowiadają natomiast za 24% wszystkich ofert najmu. Tylko nieco mniejszy udział mają kawalerki (23%), a mieszkania większe cztero- i pięciopokojowe posiadają już tylko jednocyfrowy udział.

 

 

 

 

 

 

 

Średnia cena ofertowa mkw. mieszkania począwszy od „dwójek” do „czwórek” rośnie wraz z kolejnym pokojem, a w wypadku mieszkań pięciopokojowych spada. Za 1 mkw. kawalerki
w Częstochowie należy średnio zapłacić 3 866 zł, natomiast przeciętna cena jednostkowa mieszkania dwupokojowego jest już o 85 zł niższa. „Trójki” kosztują natomiast o prawie
150 zł/mkw. więcej. Najdroższe okazały się lokale z czterema pokojami oferowane w średniej cenie na poziomie 4 190 zł/mkw. Cena za 1 mkw. mieszkań o największej powierzchni i pięciu pokojach wynosiła 3 643 zł, czyli najmniej ze wszystkich grup lokali i o ponad 220 zł mniej niż w przypadku lokali jednopokojowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wynajem kawalerki w Częstochowie to koszt średnio 1 251 zł/m-c. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć opłaty za media. Średni czynsz mieszkań dwupokojowych to 1 712 zł/m-c.,
a trzypokojowych o ok. 300 zł/m-c więcej. Za lokal czteropokojowy zapłacimy przeciętnie 1 800 zł/m-c, a za pięciopokojowy już 2 300 zł/m-c. Należy jednak podkreślić, że ofertę mieszkań cztero- i pięciopokojowych na omawianym rynku najmu stanowiły tylko pojedyncze oferty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Częstochowa, mimo że znajduje się poza pierwszą dziesiątką największych polskich miast,
z całą pewnością jest jednym z dobrych miejsc do zamieszkania. Zdaniem Agaty Polińskiej
z serwisu Otodom.pl miasto posiada wiele atutów, a niewygórowane ceny wynajmu jak i sprzedaży lokali mogą być zachętą do zaszycia się w Częstochowie na dłużej.

 

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus