Z czynszem lub bez. Jakie mieszkanie warto kupić?

Przed  zakupem mieszkania, jedną z kwestii, którą warto przeanalizować są koszty jego utrzymania. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna rodzina w 2017 r. zajmowała 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 77,2 mkw. Przyjmując średnią stawkę czynszu na poziomie 8-9 zł za metr kwadratowy, co miesiąc w kasie spółdzielni zostawiła ona przeciętnie 600-650 zł.

 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę za co płacą. Według badania „Czynsze i mieszkania” przeprowadzonego przez TNS Polska prawie połowa Polaków nie wie na co przeznacza swoje pieniądze. W skład czynszu najczęściej wchodzą: należność za wywóz śmieci, opłata za wodę, ogrzewanie, kanalizacja, składka remontowa. Największą część czynszu stanowią koszty ogrzewania.

Na rynku znajdziemy również oferty mieszkań tzn. bezczynszowych. Są to lokale, w których za utrzymanie części wspólnych odpowiadają mieszkańcy. Najwięcej takich lokali znajdziemy w kamienicach. Coraz częściej możemy również trafić na takie mieszkania na rynku pierwotnym. Powstają one najczęściej w małych, liczących kilka mieszkań inwestycjach, gdzie dzięki osobnym wejściom nie ma części wspólnych albo są one zminimalizowane. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że koszty i tak nas nie ominą. Mieszkańcy będą musieli we własnym zakresie zorganizować firmę, która zajmie się wywozem śmieci i za nią zapłacić. Również wszelkiego typu remonty oraz usterki obciążą bezpośrednio kieszeń lokatorów.

Kwestią, o której nie można zapomnieć jest ogrzewanie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania obciążonego czynszem, czy też na mieszkanie bezczynszowe ważne jest aby przed zakupem mieszkania sprawdzić w jaki sposób ogrzewany jest blok lub kamienica. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji kiedy w przyszłości chcielibyśmy wynająć nasze mieszkanie – mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. W poniższej tabeli przedstawiono przykładowe ceny mieszkań o podobnym standardzie z rynku wtórnego w Krakowie.

tab 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agata Polińska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus