Dom w stanie surowym

Wielu z nas zapewne marzy o własnym domu, jednak jego budowa od podstaw może ostudzić zapał nawet największych entuzjastów. Rozwiązaniem jest zakup niedokończonego budynku w stanie surowym otwartym lub zamkniętym i wykończenie według swoich potrzeb.

Wybór i zakup gruntu, zawiłości prawne i projektowe wymagają nie tylko zaangażowania finansowego, ale też czasowego. To jednak tylko wstęp przed prawdziwym sprawdzianem, czyli budową domu. Dla wielu osób marzących o domu stawianie budynku jest najbardziej stresującym momentem całej inwestycji, dlatego też decydują się na pominięcie tego etapu i zakup domu w stanie surowym.

Dom w stanie surowym otwartym najczęściej stanowi sama konstrukcja bez okien i drzwi. Mamy do dyspozycji jedynie ściany nośne, kominy, strop, pokrycie dachowe, kominy wentylacyjne i dymowe oraz, opcjonalnie, schody między kondygnacjami. Dom w stanie surowym zamkniętym jest już wyposażony w drzwi zewnętrzne i okna oraz odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Reszta leży już w gestii właściciela. Można więc m.in. zaprojektować instalacje, rozprowadzić ogrzewanie, wybrać model ocieplenia czy wykonać elewację.

Zakup domu w stanie surowym jest jednak nie lada wyzwaniem i bez odpowiedniej wiedzy lub pomocy eksperta nie warto samemu podejmować decyzji. Kluczowy jest stan techniczny budynku, który powinien być sprawdzony przez doświadczoną w tym temacie osobę, należy też sprawdzić pełną dokumentację użytych materiałów oraz dziennik budowy. – opisuje Agata Polińska z serwisu Otodom.

Ważne jest także zweryfikowanie warunków technicznych przyłączy wodnych, kanalizacyjnych i energetycznych, czy aby w przyszłości nie będzie problemów z załatwieniem wszelkich formalności. Podobnie jest ze sprawdzeniem pozwolenia na budowę oraz czy budynek spełnia określone normy prawne. Nie ma więc półśrodków i wszystko co sami na początku musielibyśmy weryfikować jest ważne także przy zakupie budynku w stanie surowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakup domu w stanie surowym jest dobrym pomysłem dla osób, którym zależy na szybszej budowie domu. Jeżeli znajdą odpowiedni budynek, który spełnia ich oczekiwania, nadal mogą mieć duży wkład w wykończenie swojego przyszłego domu.

 

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus