Jakich mieszkań szukają Warszawiacy?

 

Od lat najpopularniejszą dzielnicą Warszawy wśród poszukujących mieszkań jest Mokotów. Częstotliwość wskazań na tą dzielnicę nieco się osłabia. Obecnie jest to 10,5% wszystkich zapytań poszukujących mieszkań za pośrednictwem serwisu Otodom.pl, rok wcześniej było ich ponad 12%. Drugą najpopularniejszą warszawską lokalizacją jest Ursynów, na który wskazuje niespełna 8% poszukujących. W obu przypadkach kluczową rolę odgrywa przebiegająca przez te dzielnice linia metra. Trzecie miejsce w rankingu popytowym stolicy zajmuje obecnie Wola z niemal 7%-owym udziałem wskazań. W porównaniu ze stanem sprzed roku zauważalny jest wzrost popularności Ursynowa, Woli. W największym stopniu spadło natomiast zainteresowanie mieszkaniami położonymi na Białołęce, Śródmieściu oraz Pradze Południe.

Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl cały czas utrzymuje się bardzo wyraźna przewaga lewobrzeżnych dzielnic Warszawy, a pozycja Mokotowa na stołecznym rynku jest niezagrożona. Dzięki bardzo dobremu skomunikowaniu oraz szerokiemu wachlarzowi ofert (zarówno ekskluzywne apartamenty w rejonach centralnych, jak i mieszkania standardu popularnego, bogata oferta rynku pierwotnego oraz liczne oferty z drugiej ręki) poszukujący mieszkań często sprawdzają, czy nie znajdą tu  oferty dla siebie.

 

Powierzchnia i cena

Ciekawych informacji dostarcza analiza zapytań zgłaszanych w serwisie Otodom.pl z uwzględnieniem zarówno powierzchni mieszkań, jak i ich ceny. Należy mieć świadomość, że warunkiem efektywnego wyszukiwania ofert jest dobrze przemyślane ustawienie interesujących parametrów. Z jednej strony nie może być zbyt szerokie i ogólne – bo otrzymane wyniki będą zbyt mało doprecyzowane i będzie ich po prostu zbyt wiele, co na pewno nie oszczędzi poszukującemu czasu. W obliczu zbyt dużej puli ofert mogą też umknąć uwadze te najatrakcyjniejsze. Z drugiej strony zbyt sztywne ustawienie parametrów też nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zamyka nam dostęp do ofert nieznacznie, ale przekraczających kryteria wyszukiwania (np. ustawienie powierzchni do 50 mkw. zamyka nam dostęp do 51-metrowych mieszkań, które cenowo mogą okazać się identyczne, jak te 47-39-metrowe).

 

Klienci oczywiście poszukują relatywnie tanich i jednocześnie dużych mieszkań. Trzeba zauważyć, że zapytania są dobrze dopasowane do realiów rynkowych i poszukujący mają ułatwione zadanie:

Zdecydowanie najbardziej pożądanymi mieszkaniami na rynku warszawskim są te o powierzchni między 30 a 50 mkw. Odpowiadają one za cztery najczęstsze kombinacje ustawień parametrów powierzchni i cen. Można stwierdzić, że średnio co piąty poszukujący mieszkania w Warszawie chciałby znaleźć lokal o tej powierzchni i w cenie mieszczącej się w przedziale między 300 a 400 tys. zł. 35% wszystkich zapytań (wspomniane cztery najczęstsze kombinacje kryteriów) to mieszkania w analizowanym przedziale powierzchniowym, przy czym  ponad 7% poszukujących dopuszcza przekroczenie poziomu 400 tys. zł i podobny udział wyszukujących chciałby znaleźć oferty poniżej 300 tys. zł.

Agata Polińska z Otodom.pl komentując otrzymane statystyki podkreśla, że warto zastosować przemyślaną strategię wyszukiwania. Jeżeli klient jest zdeterminowany odnośnie kluczowych dla niego parametrów (np. mieszkania jedynie na Ochocie) to powinien w jak największym stopniu ograniczyć kryteria w wyszukiwarce – otrzyma wtedy oferty trafiające w jego oczekiwania. Jeżeli jednak klient nie ma sztywnych kryteriów wyboru i dopuszcza kombinację kilku czynników wyboru – powinien wtedy rozpocząć poszukiwania od łagodnych ustawień i stopniowo je zawężać w miarę analizy otrzymywanych wyników. Oczywiście kluczem do sukcesu jest właściwe ustawienie wag lokalizacji, powierzchni, standardu i ceny.

 

 

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus