Mansarda – dla tych, którzy kochają skosy

Proste ściany są tym, czego oczekuje większość kupujących mieszkania, ale nie wszyscy. Osoby, które cenią sobie oryginalny styl, często wolą mieszkać w wyjątkowym otoczeniu skosów.

Skosy w mieszkaniach mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedno jest pewne, nikt nie przejdzie obok tego typu mieszkań obojętnie. Dobrym przykładem są świetnie urządzone mansardy. Spotyka się je głównie w starszych kamienicach lub domach, których strychy zostały adaptowane na pomieszczenia mieszkalne.

 

Źródło: EmmersonRealty S.A. mieszkanie w centrum Warszawy 

Definicja mansardy nie jest często spotykana w żargonie nieruchomości, dlatego warto ją na początek wyjaśnić.  Mansarda jest pomieszczeniem mieszkalnym, zlokalizowanym na kondygnacji strychu. Wyróżnia się konstrukcją dachu, charakteryzującą się różnymi kątami nachylenia, które zwiększają możliwości użytkowania.

-Wnętrza mansard zachwycają oryginalnym stylem nie tylko dzięki łamanym dachom. Ozdobę mieszkań tworzą także więźby dachowe oraz drewniane słupy, które są często spotykane w tego typu pomieszczeniach – opisuje Rafał Pluciński z Emmerson Realty S.A.

Mansardy, podobnie jak zwykłe mieszkania na poddaszach, stanowią swojego rodzaju wyzwanie aranżacyjne. Nachylenia dachu i wszelkiego rodzaju skosy zmuszają do zakupu mebli na wymiar lub wnikliwego poszukiwania poszczególnych elementów wyposażenia w sklepach sieciowych.  Dopasowanie mebli bywa niekiedy problematyczne, jednak efekt końcowy z pewnością zachwyci niejednego gościa.

Źródło: EmmersonRealty S.A. mieszkanie w centrum Warszawy 

Z pewnością trudy w urządzaniu rekompensuje niższa cena  takich mieszkań. Wynika to z tego, że tego typu pomieszczenia oferują większą powierzchnię obliczaną po podłodze, niż porównywalne mieszkania o identycznej powierzchni użytkowej na pozostałych kondygnacjach, w których nie ma skosów.

Czynnikiem przemawiającym za mieszkaniami na poddaszach jest także świetna lokalizacja. Kamienice, w których zostały adaptowane mansardy bardzo często znajdują się w centralnych lub prestiżowych częściach miast.

Mieszkania na poddaszach mają też swoje wady. Jedną z nich jest niewątpliwie brak doprowadzonej windy na ostatnią kondygnację. Jest to z pewnością utrudnienie dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi.

Tego typu mieszkania często cierpią także na słabą izolację, która sprawia, że zimą jest tam chłodno, a latem gorąco. Dlatego przy zakupie warto wnikliwie sprawdzić czy wnętrze nie jest za zimne lub zbyt duszne. Z uwagi na fakt umiejscowienia bezpośrednio pod dachem, mieszkania te są w największym stopniu narażone na potencjalne przemakanie.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus