Mazury na wyciągnięcie ręki

Ciekawą formą lokaty oszczędnościowej może być inwestycja w ziemię. Dla osób mogących pozwolić sobie na dłuższy horyzont  czasowy to jeden z lepszych sposobów na pomnożenie kapitału.  Ziemię możemy kupić gdzie tylko zapragniemy i gdzie jest to możliwe. Ważna jest perspektywa wzrostu wartości danego gruntu.

W Polsce modne stało się kupowanie ziemi na Mazurach ze względu na to, że jest to jedyny tak niedowartościowany teren turystyczny w Polsce. W całej Europie obserwowana jest tendencja wyrównywania poziomu cen gruntu na terenach atrakcyjnych turystycznie z cenami ziemi w dużych miejskich metropoliach. Dla porównania: ceny gruntu na Pomorzu oraz w obszarach górskich już zbliżają się do tego poziomu i np. cena 4000zł za 1m2 ziemi na Półwyspie Helskim nie jest już zaskakująca. Dodatkowo analizując trend naturalnego wzrostu cen ziemi w Polsce można łatwo zauważyć, że przyspieszył on wyraźnie dla woj. warmińsko-mazurskiego i średni wzrost cen o 51% między rokiem 2011, a 2012 rozbudził apetyty indywidualnych inwestorów (źródło GUS).

strefy_nieruchomosci_mazury_alternatywne_inwestowanie2

Inwestycje w grunty rolne jak i budowlane są dostępne dla każdego chcącego pomnożyć swój kapitał stabilnym i bezpiecznym produktem, którego ilość jest naturalnie ograniczona. Grunty rolne charakteryzują się szybkim potencjałem wzrostu i traktowane jako dobro inwestycyjne są alternatywą dla innych produktów kapitałowych. Warto o nich porozmawiać ze swoim doradcą finansowym. Jak zaznacza Mikołaj Adamski z Rodzinnych Inwestycji – Na każdej działce rolnej w naszej ofercie będzie można w przyszłości wybudować dom zgodny z zabudową mazurską. Nie trzeba w tym celu dokonywać przekształcenia gruntu – wystarczą Warunki Zabudowy ustanawiane przez gminę, dostępne dla każdej działki, na podstawie których można z gotowym projektem budowlanym ubiegać się o pozwolenie na budowę. Grunty budowlane charakteryzują się także silnym potencjałem wzrostu. Najwyższy potencjał zwrotu z inwestycji w przypadku gruntów budowlanych estymujemy na okres 5-letni, w przypadku działek rolnych jest to okres 3 lat – dodaje Mikołaj Adamski

strefy_nieruchomosci_mazury_alternatywne_inwestowanie3

Zakup ziemi niesie ze sobą pewne ryzyko. Jednak jak mówi Mikołaj Adamski – Inwestycje w ziemie  przy pomocy doradcy finansowego, to gwarancja, że zakupiony grunt jest pozbawiony wszelkich wad prawnych oraz technicznych. Przy zakupie doradca sprawdza około 40 czynników istotnych  pod względem inwestycyjnym, aby oferując grunt  inwestorom mieć pewność, że ziemia oprócz najlepszej możliwej lokalizacji będzie spełniała wszelkie kryteria decydujące o jej przydatności pod zabudowę czy też łatwej zbywalnościPonadto istnieje możliwość opieki gruntem inwestora pod jego nieobecność. Doradcy pomagają  inwestorom także w sprawach podatkowo-prawnych związanych z posiadaniem czy zbywaniem gruntu. Czas to pieniądz więc oprócz pomnażania go swoim produktem doradcy wpływają na jego oszczędność zajmując się technicznymi aspektami inwestowania w grunt.

strefy_nieruchomosci_mazury_alternatywne_inwestowanie4

Średnia stopa zwrotu z inwestycji gruntowej jest w dużej mierze uzależniona od atrakcyjności lokalizacyjnej ziemi. Z jednej strony lokalizacja kształtuje nam wzrost cen, a z drugiej ułatwia zbywalność gruntu i realizację przyszłego zysku – zwraca uwagę Piotr Puchta, doradca finansowy z Kancelarii Finansowej Pyffel & Partners. Ograniczona podaż oraz zwiększający się ciągle popyt powodują naturalny wzrost cen ziemi w całej Polsce. Odnosząc te dane do rejonu Mazur warto zwrócić uwagę na fakt, że w 2016 roku zostanie zniesione ograniczenie w zakupie ziemi przez obywateli UE. Mazury są niewątpliwie atrakcyjnym regionem turystycznym dla naszych zachodnich sąsiadów i jeśli obecnie ceny ziemi na Mazurach są dziesięciokrotnie niższe niż ceny ziemi w terenach turystycznych na obszarze Niemiec to możemy bezpiecznie założyć, że po 2016 roku jeszcze bardziej wzrośnie popyt na ziemię mazurską przy ciągle ograniczonej podaży atrakcyjnych lokalizacji.

alternatywneinwestowanie.blog.pl

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus