Miasta satelickie Warszawy sposobem na tańsze mieszkania

Zakup mieszkania w Warszawie wiąże się ze znacznym wydatkiem. Jest to z pewnością problem dla osób, które posiadają ograniczone fundusze lub nie chcą wiązać się z bankiem kredytem hipotecznym na bardzo długi okres. Rozwiązaniem może kupno mieszkania w mieście satelickim.

Stolica coraz droższa

Według danych raportu AMRON SARFiN, przygotowanego na zlecenie Związku Banków Polskich w końcówce roku średnia cena mkw. mieszkań w Warszawie kształtowała się na poziomie 7 882 zł. Wynika z tego, że za 50-metrowe mieszkanie trzeba przeciętnie zapłacić prawie 400 tys. złotych. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z IV kw. 2016 r., gdy średnie ceny podobnych lokali kształtowały się na poziomie 376 tys. zł.

Miasta sypialnie

Wysokie ceny mieszkań w Warszawie skłaniają coraz więcej osób do poszukiwania lokali w miejscowościach otaczających stolicę, potocznie zwanych sypialniami.  Ich mieszkańcy często na stałe są związani z Warszawą pracą, szkołą oraz życiem towarzyskim.

– O wyborze miasta satelickiego w dużej mierze powinien decydować dobry dojazd do stolicy, dlatego też warto wybierać miejscowości w pobliżu tras szybkiego ruchu oraz z dobrym połączeniem kolejowym. Ważna jest także rozwinięta infrastruktura usługowa zapewniająca podstawowe potrzeby mieszkańców – radzi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.

Jak widać w powyższym zestawieniu ceny mieszkań w przykładowych miastach satelickich są znacznie niższe od średniej warszawskiej. Mniejsza kwota wydana na mieszkanie może rekompensować dłuższe dojazdy. Zdarzają się jednak przypadki, że dotarcie z innego miasta do centrum Warszawy zajmuje tyle samo, a nawet mniej niż z gorzej skomunikowanej dzielnicy.

 

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus