Mini metraż na rynku wtórnym

Na rynku pierwotnym pojawiają się inwestycje oferujące mikroapartamenty, czyli w pełni funkcjonalne mieszkania o powierzchni nawet kilkunastu mkw. Takie inwestycje realizowane są już we Wrocławiu i Warszawie. Architekci przedstawiają również dość kontrowersyjne projekty mikrodomów. Czy mini metraż to nowość na polskim rynku?

Nie da się ukryć, że kupno mieszkania jest największym wydatkiem w życiu. Często wiąże się z zaciągnięciem kredytu na kilkadziesiąt lat. Alternatywą jest wynajem, chociaż on też znacząco obciąża domowy budżet wielu rodzin. Czynsz najmu często jest na podobnym poziomie co rata kredytu. Stąd też wiele młodych ludzi, jeśli pozostało w rodzinnym mieście, w dalszym ciągu mieszka z rodzicami. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest dzielenie mieszkania z obcymi osobami, mające na celu zaoszczędzenie na późniejszy własny kąt. Taka „komuna” nawet młodym ludziom w pewnym momencie może zacząć przeszkadzać.

Dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, które chcą się usamodzielnić cieszą się mieszkania o stosunkowo niewielkich metrażach. Mniejsza powierzchnia to często niższy czynsz niż w lokalach o standardowych typowych metrażach. Można przyjąć, że dla kawalerek jest to od 25 mkw., dla „dwójek” od 35 mkw., a dla trójek od 50 mkw.

Mieszkania o mniejszych metraż najszybciej można znaleźć wśród kawalerek. W każdym z wybranych miast mają one dwucyfrowe udziały wśród wszystkich oferowanych mieszkań 1-pokojowych. Największy odsetek kawalerki o metrażu do 25 mkw. mają w Łodzi. Najtrudniej takie mieszkanie znaleźć  w Warszawie. W Krakowie i Poznaniu praktycznie co piąta kawalerka ma mniej niż 25 mkw.

W przypadku pozostałych typach mieszkań, tj. dwu- i trzypokojowych, mniejsze lokale mają bardzo niewielkie udziały w puli mieszkań oferowanych na rynku. Najgorzej jest z popularnymi dwupokojowymi lokalami. Najwięcej takich mieszkań o powierzchni do 35 mkw. znajduje się na krakowskim rynku, natomiast najmniej w Warszawie.

Jeśli chodzi o małe mieszkanie trzypokojowe, na tle innych miast wyróżnia się Poznań, gdzie 13% wszystkich „trójek” ma powierzchnię poniżej 50 mkw. Następnie jest Kraków z odsetkiem 7% oraz Wrocław – 6%. Najmniejsza ofertą takich mieszkań wyróżnia się Warszawa.

Osoby szukające mniejszego mieszkania niż standardowe największy problem będą miały w Warszawie, która w porównaniu z innymi miastami wypadała najgorzej w każdej kategorii.

mały metraż

Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, mniejszy metraż nie zawsze idzie w parze
z odczuwalnie niższym czynszem. Część takich lokali jest urządzona w bardzo wysokim standardzie, tak aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wysoki standard pociąga za sobą wyższy czynsz. Takie mieszkania z pewnością doceniają osoby, dla których liczy się styl wnętrza, w którym będą mieszkać. A to w końcu o to chodzi w domu, by dobrze się w nim czuć.

Kolejną grupą małych mieszkań, jaką wskazuje Agata Polińska  z serwisu Otodom.pl, są lokale w starych kamienicach, które są zniszczone i zaniedbane. Ich niski czynsz wynika z dużego zużycia i kiepskiego wyposażenia. Biorąc pod uwagę, że w domu się odpoczywa, warto rozważyć, czy nie lepiej dopłacić i wynajęć trochę lepsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze mieszkanie.

Małe mieszkania z pewnością nadal będą się cieszyć dużą popularnością. Chociaż metraż ma duże znacznie, to dla wielu osób możliwość usamodzielnienia się nawet kosztem większej powierzchni będzie ważniejsza.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus