Nieustawne mieszkania – warto poszukać okazji na rynku pierwotnym

Klasyczne rzuty pomieszczeń, zachowana zdrowa relacja pomiędzy powierzchnią pomieszczeń mieszkalnych, korytarza, czy też łazienki – to kluczowe wyznaczniki atrakcyjności mieszkań dla przyszłych lokatorów. Często jednak występują sytuacje, gdy deweloperzy zabudowują działki o nieregularnych kształtach (np. budynki w kształcie łuku), co wiąże się z występowaniem mieszkań o nieregularnych kształtach. Z uwagi na fakt, iż popyt na takie lokale jest z reguły słabszy (klienci kupują w pierwszej kolejności ustawne mieszkania z regularnymi rzutami), ceny takich lokali są najczęściej niższe w porównaniu z innymi mieszkaniami. Warto podkreślić, że nieregularne kształty nie zawsze obniżają atrakcyjność mieszkania – warto więc przeanalizować możliwość urządzenia potencjalnego lokalu, które bez utraty funkcjonalności pozwoli zagospodarować przestrzeń.

Analiza ofert dostępnych na rynku pierwotnym prowadzona przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. pokazuje, że ceny mieszkań o nieregularnych kształtach mogą być niższe nawet o kilkaset złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni w porównaniu z lokalami o typowych rzutach pomieszczeń. Poszukując mieszkań na rynku pierwotnym warto więc zastanowić się, czy nie zakupić mieszkania o nieregularnym kształcie o niższej cenie – i skorzystać czy to na większej dostępnej powierzchni, czy na zaoszczędzeniu środków i przeznaczeniu ich na wykończenie mieszkania. Na rynku można znaleźć bardzo szeroką ofertę firm specjalizujących się w planowaniu zagospodarowania wnętrz, można to także zrobić na własną rękę (wystarczy dobrze wymierzyć mieszkanie i zaplanować ustawienie podstawowych mebli). W dobie Internetu znalezienie mebli w stylu, który wymyślił sobie nabywca oraz w pasujących wymiarach nie powinna stanowić większego problemu. Choć będzie to zadanie trochę bardziej czasochłonne, satysfakcja z wykonania własnego projektu powinna wynagrodzić z nawiązką poświęcony czas (dodatkowym plusem będą niższe koszty).

Przykładowy rzut kawalerki o nieregularnych i regularnych kształtach o porównywalnej cenie

kawalerkiŹródło: Portal OtoDom.pl

Podsumowując – czasem warto oderwać się od panujących stereotypów i podczas szukania mieszkań na rynku pierwotnym nie dyskryminować na wstępie lokali o nieregularnych kształtach. Szanse na skuteczne negocjowanie ceny zakupu są zdecydowanie większe w ich przypadku, a nieustawność wynikająca z nieregularnego układu pomieszczeń może być często zniwelowana przez atrakcyjne i pomysłowe zagospodarowanie przestrzeni. Z drugiej strony jeżeli nabywca liczy się z możliwością sprzedaży mieszkania po kilku latach, np. z powodu chęci zwiększenia powierzchni – mieszkania o ustawnych rzutach powierzchni będą zdecydowanie łatwiejsze do sprzedania za satysfakcjonującą cenę na rynku wtórnym.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus