Nowa oferta mieszkań deweloperskich po I półroczu 2015 r.

Czy w dalszym ciągu mamy do czynienia z dopływem nowych mieszkań na pierwotny rynek mieszkaniowy? W których miastach deweloperzy zdecydowali się na rozpoczęcie kolejnej, rekordowej puli lokali, a w których powoli zwalniają tempo?

                W trakcie pierwszych, sześciu miesięcy br. wahania nowej oferty przebiegały w zróżnicowanych kierunkach na poszczególnych rynkach. Inna była także dynamika ich zmian w stosunku do poprzedniego półrocza. Zaskoczeniem z pewnością nie będzie informacja o największej liczbie debiutujących mieszkań, która została wprowadzona w Warszawie. W I poł. 2015 r. podaż w stolicy została zasilona przez blisko 9,2 tys. nowych lokali. Warto jednak zauważyć, że choć wciąż jest to niemała liczba, to jest ona mniejsza od tej osiągniętej na koniec 2014 r. (-8%)

Na warszawskim rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu przeważają inwestycje o dużej skali. W ostatnim czasie aż czterech deweloperów zdecydowało się na komercjalizację inwestycji z blisko 300. lokalami mieszkalnymi. Pozostałe projekty również nie odstają znacząco. Tak duża liczba mieszkań wprowadzanych jednorazowo na rynek świadczy o utrzymującej się dobrej kondycji rynku pierwotnego. Inwestorzy oczekują, że wysokiemu poziomowi podaży wciąż będzie towarzyszyć równie wysoki popyt.

oferta deweloperów1

Spadek liczby debiutujących mieszkań widoczny był także w Gdańsku, gdzie osiągnął on poziom o 22% niższy w stosunku do poprzedniego okresu. Jednak to w Łodzi odnotowano największe osłabienie aktywności deweloperów. W okresie od lipca do końca grudnia ubiegłego roku wprowadzili oni na rynek ok. 1,9 tys. lokali mieszkalnych. Z kolei w ostatnich sześciu miesiącach liczba ta osiągnęła poziom jedynie 400 jednostek.

Spośród wybranych miast tylko Kraków okazał się rynkiem, na którym od roku utrzymuje się stały poziom debiutującej oferty. W pierwszej połowie 2015 r., podobnie jak i w drugim półroczu 2014 r. rozpoczęto sprzedaż blisko 5 tys. nowych mieszkań.

oferta deweloperów2

W przypadku trzech rynków mieszkaniowych mieliśmy do czynienia z większą podażą nowych lokali niż jeszcze pół roku temu. Największy wzrost aktywności ze strony deweloperów widoczny był w przypadku Poznania. W trakcie ostatnich sześciu miesięcy rozpoczęli oni sprzedaż ok. 2,9 tys. nowych lokali mieszkalnych. Co więcej, znalazły się wśród nich także mieszkania, który komercjalizacja planowana była w dłuższej perspektywie czasowej. Na przyspieszenie komercjalizacji swoich inwestycji zdecydowali się również inwestorzy działający na wrocławskim rynku mieszkaniowym. Część z nich rozpoczęła sprzedaż nawet przed uzyskaniem stosownych pozwoleń.

W związku z odmiennymi trendami, trudno jest mówić o jednolitym kierunku, w jakim będą przebiegały zmiany debiutującej oferty mieszkaniowej na wybranych rynkach deweloperskich. Z pewnością w drugiej połowie 2015 r. zostaną wprowadzone kolejne mieszkania, jednak ich łączna pula nie wszędzie przekroczy poziom osiągnięty w ostatnich miesiącach.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus