Nowe życie w starym dworku

Dworki szlacheckie, dawniej dumny element krajobrazu, dziś wyjątkowe perły architektoniczne. Przetrwało ich około 2,8 tys. – w tym tylko część w dobrym stanie. Jest to niepowtarzalny segment rynku nieruchomości, który przyciąga nowych entuzjastów.

 

W naszym kraju zagościła na dobre moda na odnawianie starych obiektów architektonicznych i ponowne tchnięcie w nie życia. Mają charakterystyczny styl, a ich wnętrza niepowtarzalną duszę. Zwykle położone w malowniczej okolicy, urzekają swoją niezwykłą architekturą oraz klimatem.

 Dużą barierą dla potencjalnych nabywców jest cena takiej zabytkowej nieruchomości. Zakup dworku wiąże się z dużymi wydatkami. Kwoty dworków przeznaczonych do generalnego remontu zaczynają się od około 500.000 zł. Ich cena to wypadkowa unikalnego charakteru budowli, jej stanu i lokalizacji. Rekompensuje ją za to możliwość przebywania w miejscu, w którego ścianach zapisała się historia życia całych pokoleń.

Fundusze z otrzymanych dotacji znacznie obniżają ceny zakupu nieruchomości zabytkowej

Jest to kosztowna i czasochłonna inwestycja, trzeba się bowiem dostosować do radykalnych wymogów konserwatora zabytków. Podczas renowacji zabytkowego obiektu należy korzystać z technologii oraz materiałów stosowanych w epoce, w której budynek powstał. Nie można tez wprowadzać wielu zmian, ponieważ należy jak najwierniej odtworzyć stan pierwotny obiektu. Wierne odwzorowanie jest nie tylko kosztowne z punktu widzenia robocizny, ale też zakupu odpowiednich materiałów, jednak przy zachowaniu pewnych proporcji można wyremontować taki dworek za względnie niską kwotę. Trzeba jednak wykazać się wytrwałością w poszukiwaniu materiałów oraz ekipy remontowej.

W przypadku nabycia dworku, który wpisany jest do rejestru zabytków, można skorzystać z wielu dotacji unijnych, dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa, co znacznie obniża całkowity nakład pieniężny.

Znacznie prostszym rozwiązaniem, jest zakup już odnowionego dworku, bądź takiego, który jest zadbany od pokoleń.

Zabytek unikatową inwestycją

Ich architektura, charakter i historia, sprawiają, że dziś inwestorzy coraz częściej decydują się przywracać im dawne piękno i dostosowywać do roli komercyjnych.

Ten rodzaj budownictwa ma stale powiększające się grono entuzjastów, których stać na zakup takiej nieruchomości. Bardzo często są to inwestorzy, którzy nabywają zabytkowy budynek z zamiarem późniejszej adaptacji na hotel, pensjonat lub restaurację.  – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.

Oto 5 przykładów niepowtarzalnych dworków w Polsce, zamieszczonych w serwisie Otodom:

 Odrestaurowany Dworek Cieszkowskich z XVIII w.

6172755_1_1280x1024_dworek-cieszkowskich-minski_rev090

Dwór Cieszkowskich wzniesiony w XVIII wieku (1830 roku). Przeszedł kapitalną renowację zakończoną w 2014 r. Jest wiec gotowy do zamieszkania. Posiada cechy architektury klasycznej, o układzie dwutraktowym – składającej się ze starej części drewnianej, z oryginalnymi sosnowymi ścianami oraz części murowanej, nieco później dobudowanej. Z przodu posiada charakterystyczne ganki z parą kolumn. Unikatowy dach – gont osikowy. Osobliwymi jego elementami, jak czytamy w serwie Otodom, są: pieczołowicie odrestaurowane drzwi (wszystkie) oraz stara drewniana szafa wnękowa. Zaś prawdziwą perełką jest mieszczący się w głównym pomieszczeniu piękny, wczesnoklasycystyczny portal wykonany z drzewa jesionowego intarsjowanego orzechem. Poddasze użytkowe zapewnia dodatkową przestrzeń. Łączna powierzchnia dworku to aż 600 m2, a powierzchnia działki to 7 700 m2.

Cena 2 550 000 zł

Dworek w Sierpcu z 1926 r. z niepowtarzalną aleją lipową.

dworek 2

Jako jeden z niewielu dworków w Polsce, który po zakończeniu wojny, został przywrócony spadkobiercom, co pozwoliło na zachowanie dobrego stanu technicznego aż do dziś. Tuż odzyskaniu dokonano w nim kapitalnego remontu. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w serwisie Otodom, w dworku znajduje się 10 pokoi, duży hall, 4 łazienki, kuchnia, spiżarnia. Dworek jest zabytkiem jak również cała, piękna aleja lipowa oraz pomnik przyrody. Ogólna powierzchnia nieruchomości ok. 2,6 ha. Powierzchnia dworku bez piwnic to ok. 400 m2. Okna drewniane, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne dębowe.

Cena 3.000.000,00 zł

Dworek na Warmii

dworek 3

Dwór o powierzchni 467m2, po gruntownym remoncie konserwatorskim. Cała posiadłość obejmuje obszar 26 ha ziemi, w tym łąki stawy rybne, rozlewiska, lasy. Cała posesja jest ogrodzona. Historia dworu, jak czytamy w serwisie Otodom, sięga roku 1665. W tym okresie należał on do rodu von Schwerinów, a w roku 1888 został własnością E. Krolla. Od 1945r do 2000 pozostawał w rękach PGR. Od roku 2000, stanowi własność prywatną.

Cena 1 800 000 zł

Miejska willa w stylu dworkowym w Konstancinie-Jeziornie

dworek 4

W serwisie Otodom znajdują się również alternatywy dla miłośników dworków, jednakże ceniących sobie miejski styl życia., np. miejsca willa w stylu dworkowym w Konstancinie-Jeziornie, w mieście należącym do aglomeracji warszawskiej. Została wzniesiona w 1920 r. z cegły. Jej  powierzchnia to 245 m2, podzielona na 5 pokoi. Gruntownie wyremontowana około 1998 r. Wymaga jedynie poprawek i odświeżenia. Posadowiona jest na przestronnej działce o powierzchni 1 560 m2, ze starodrzewem iglastym, zapewniającym prywatność.

Cena 1 800 000 zł

Dworek do rewitalizacji dla konesera

dworek 5

W propozycjach zamieszczonych w serwisie Otodom, możemy odnaleźć wyjątkowe zabytki, takie jak ten: zespół dworsko-parkowy, zbudowany w 1949 r., składający się z dworu, stajni (wozowni) oraz zabytkowego parku.  Położony jest w miejscowości Krzesk – Majątek (około 30 km od Siedlec). Jego powierzchnia to aż 905 m2, zaś działki to 7,42 ha. Jest to dwór klasycystyczny, murowany, zbudowany na planie prostokąta z portykiem kolumnowym od frontu i tarasem od strony ogrodu. W budynku znajduje się kilkanaście pomieszczeń o różnej wielkości, w których znajdują się piece kaflowe, a na podłogach położony jest oryginalny parkiet dębowy i jesionowy. Aktualnie wymaga remontu kapitalnego. Jednakże można go zaaranżować od podstaw, w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

W parku zachowała się piękna brama wjazdowa i aleja grabowa prowadząca do dworu. Na zachód od budynku znajdują się symetrycznie rozmieszczone alejki oraz szpalery grabowe, które stanowią obecnie pozostałości po parku krajobrazowym.

Cena 2 554 000 zł   

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus