Osiedla tworzone od podstaw – osiedle Jar w Toruniu

Osiedle Jar to obecnie najszybciej rozwijający się obszar w Toruniu. Na terenach po dawnej Jednostce Armii Radzieckiej, potocznie zwanych Jarem, powstaje zupełnie nowe osiedle. Według planów docelowo ma tam zamieszkać nawet 20 tys. osób. Cały obszar liczy 416 ha. Według miejskiego planu zagospodarowania terenu 50 ha zajmować ma zabudowa wielorodzinna, 39 ha domy jednorodzinne, 22 ha przeznaczono na komercyjne i publiczne funkcje usługowe, zaś 57 ha od strony ul. Grudziądzkiej zająć mają zakłady przemysłowe, które zostaną odgrodzone od strefy mieszkalnej pasem zieleni. Pomyślano również o strefach rekreacyjnych. Aż 78 ha zajmą parki oraz tereny sportowe, a 90 ha od strony Ugorów to z kolei  lasy, które zostaną uporządkowane i wyposażone w liczne atrakcje. Przewidziane są tam ścieżki biegowe, alejki spacerowe, miejsca do grillowania, a nawet mini amfiteatr. Pozostałe 80 ha zajmą drogi, chodniki oraz ścieżki rowerowe.

Prace w tym miejscu trwają od 2010 r. Miasto uzbroiło teren w kanalizację deszczową, sanitarną oraz wodociągową. Zaczęły powstawać drogi oraz ścieżki rowerowe. Nie brakuje chętnych na zakup działek w nowej części miasta. Swoje inwestycje mają tam już Lem-bud, Murapol, Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik, Bud-tech, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz TTBS.

Chętnych na zakup mieszkania w tej nowo powstającej części Torunia nie brakuje. Jar  kusi dużą ilością terenów zielonych oraz dobrym dojazdem do centrum miasta. Stopniowo do osiedla przyłączana jest sieć komunikacji miejskiej. Wraz z rozbudową sieci dróg powstaną nowe przystanki autobusowe. Planowana jest również budowa linii tramwajowej.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl wśród zalet osiedla wskazuje na fakt, że powstaje ono zupełnie od podstaw. Dzięki temu zostało dobrze przemyślane i zaplanowane. Mieszkańcy poza wspomnianym już dobrym dojazdem do centrum miasta, nie powinni mieć również problemu ze znalezieniem miejsc parkingowych. Nie będą również zmuszeni do pokonywania dużych odległości w poszukiwaniu sklepów czy zakładów usługowych. Przemyślana została również kwestia komunikacji z przemysłową częścią osiedla.

osiedle jar

Decydując się na zakup mieszkania na Jarze możemy liczyć na nowoczesne budownictwo, nowe drogi czy ścieżki rowerowe. Osoby zastanawiające się nad zakupem mieszkania na tym terenie powinny również wziąć pod uwagę fakt, że ceny lokali będą w przyszłości raczej rosnąć. Miasto mocno stawia na Jar, kilka dużych firm planuje otwarcie tam swoich siedzib.  Dodatkowo spokojna, otoczona lasami okolica może skusić wiele osób do zamieszkania w tym miejscu. Warto jednak pamiętać, że osiedle przez najbliższe kilka lat będzie wielkim placem budowy, co może skutecznie utrudnić życie osób, które zdecydują się tam zamieszkać już teraz.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus