Park MIEJSKI – zielona przestrzeń w środku miasta.

Żyjąc w codziennym pośpiechu, przemieszczając się zwykle w szczelnie pozamykanych samochodach, lecimy z pędem naszych miast. Być może często nie mamy czasu aby się zatrzymać, rozejrzeć i uświadomić sobie, że nie tylko mieszkańcy terenów poza miejskich obcują na co dzień z naturą, ale także my, żyjąc w miastach, dzięki parkom miejskim, mamy taką możliwość.

Warto sobie uświadomić ten wielki przywilej i przypomnieć sobie, że parki miejskie już z samego założenia są miejscami, w których mamy się relaksować, wypoczywać i miło spędzać czas. Warto też pamiętać, że miejsca te są małą namiastką lasów, w których możemy spotkać nie tylko wiele ciekawych gatunków roślin i drzew, ale także zwierząt i ptaków.

PARKzogrodemnaty2

Patrząc na historię parków miejskich na świecie, która sięga XVII – XVIII wieku, można zauważyć, że przestrzenie te zaczęły pojawiać się równolegle w różnych krajach i miejscach, jednak zawsze jako odpowiedź na rosnący rozwój miejskich aglomeracji. Co więcej, już wówczas zaczęto dostrzegać dyskomfort miejskiego życia i próbowano szukać przestrzeni, w których będzie można znaleźć wyciszenie i ucieczkę od wszechobecnego zgiełku. Tak zaczęto tworzyć pierwsze parki, które z zasady traktowano jako „tereny przyjemności”.

Początkowe podejście do tych miejsc było różne w poszczególnych krajach, inaczej je traktowano i postrzegano. Np. w Stanach Zjednoczonych parki miejskie traktowano jako namiastkę i symulację wiejskiego życia dla zamożnych mieszkańców miast, do których początkowo niższe klasy społeczne miały dostęp utrudniony.

Z kolei w Europie parki miejskie zaczęły powstawać z ogrodów arystokracji i kościoła, które udostępniano dla niższych sfer, tworząc z nich tereny publiczne.

PARKzogrodemnaty3

Z czasem zaczęło rodzić się przekonanie, że parki czyli ogrody miejskie mają być miejscem spotkań towarzyskich różnych klas społecznych, miejscem kultury co owocowało m.in. stawianiem w nich różnego rodzaju rzeźb i pomników. Następnie zaczęto również dostrzegać, że są to idealne miejsca do wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych, zaczęto wprowadzać elementy placów zabaw czy boisk sportowych.

W XIX wieku, w Anglii zrodziło się nastawienie, że tereny miejskich parków mają uczyć obcowania i poszanowania przyrody, a także pełnić rolę edukacyjną dla mieszkańców miast, którzy szczególnie w dużych aglomeracjach przemysłowych, coraz bardziej tracili kontakt z naturalnym środowiskiem. Równolegle z tymi wszystkimi zmianami do parków zaczęto wprowadzać coraz więcej elementów mniejszej i większej architektury, powstawały restauracje, stawy do czynnego uprawiania sportów wodnych, kanały wodne, mostki, ławki, toalety i różne inne elementy, mające umożliwiać spędzanie w nich jak najdłuższego czasu.

PARKzogrodemnaty4

I taką rolę, z założenia, parki miejskie pełnią do dnia dzisiejszego. W wielu miastach miejsca te, jako obiekty należące do Samorządów, są całorocznie utrzymywane i pielęgnowane. Zajmują się nimi specjalistyczne firmy, które w ramach całorocznej obsługi wykonują wszelkie sezonowe czynności.

PARKzogrodemnaty5

Utrzymaniu podlegają zarówno tereny zielone, które są regularnie koszone i grabione, ale także drzewostany i inna roślinność, którą się na bieżąco pielęgnuje. Całorocznie utrzymywane są również nawierzchnie alejek aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo spacerującym.

 PARKzogrodemnaty6

Warto zauważyć te zielone enklawy w naszych miastach, być może wybrać się tam i poszukać kontaktu z przyrodą. Warto z tego korzystać ponieważ są to tereny publiczne, ogólnie dostępne, które z myślą o nas są utrzymywane. Ponadto można również zaobserwować jak zmieniają się w czasie, jak różne są w poszczególnych miesiącach i co oferują o każdej porze roku.

Parki miejskie to również idealne miejsca do wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych, na co dzień spotyka się w nich biegaczy, rowerzystów czy rolkarzy. Warto również z dziećmi odwiedzać parkowe place zabaw aby w otoczeniu przyrody i niewątpliwego dobrego mikroklimatu w środku miasta, niejednokrotnie zanieczyszczonego, mogły spędzać czas na świeżym powietrzu. Bardzo często, w parkach zaczynają pojawiać się tzw. naturalne place zabaw, które w odróżnieniu od tych tradycyjnych, oferują szereg naturalnych atrakcji jak np. powalone pnie, poukładane głazy itd.

Są to wszystko niewątpliwe zalety, szczególnie teraz wiosną kiedy wszystko zacznie rozkwitać, warto poświęcić trochę czasu i zaplanować spacery w miejskich parkach. Poza niezaprzeczalnymi walorami zdrowotnymi będziemy mieli okazję podziwiać piękne widoki i cieszyć się budzącą przyrodą.

  sprawdź ceny transakcyjne mieszkań z aktów notarialnych

Emmerson_Corporate_Identity_GuidelineTomasz Szostak

www.zogrodemnaty.pl

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus