Pokoleniowy portret kredytobiorców

Wielu Polaków ma na głowie jakiś kredyt. Potrzeby i możliwości zmieniają się z jednak z czasem, wobec czego proporcje są mocno zróżnicowane w zależności od grupy wiekowej. Które pokolenie jest nimi najbardziej obciążone?

Informacje takie możemy znaleźć w publikacji Biura Informacji Kredytowej „Kredyt Trendy czerwiec 2016”. Na podstawie danych BIK zaprezentowano w niej zachowanie kredytobiorców z generacyjnych pokoleń. Kategoryzacja pokoleń zaczerpnięta została od socjologów, w związku z czym kredytobiorców przyporządkowano do jednej z czterech grup. Pierwszą stanowi pokolenie Y (osoby w wieku 18-31 lat), drugą pokolenie X (32-46 lat), trzecią pokolenie osób dojrzałych (47-65 lat), a ostatnią pokolenie seniorów (osoby powyżej 65 lat).

Ze względu na dziedzinę, którą się zajmujemy, najbardziej interesowały nas dane dotyczące kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z danych BIK ponad połowa kredytobiorców w Polsce posiadających kredyt mieszkaniowy pochodzi z pokolenia X. Na drugim końcu znajduje się pokolenie seniorów, odpowiadające już tylko za 2% czynnych kredytów mieszkaniowych.

kredyty_strefy_nieruchomosci

Znamy już strukturę aktywnych kredytów mieszkaniowych, ale czy w odniesieniu do liczebności całego pokolenia wartości te są znaczące? W dalszej części przytaczanego raportu znajdziemy również takie dane.

kredyty_strefy_nieruchomosci2

Okazuje się, że nawet wśród osób należących do pokolenia X, czyli odpowiadającego za największy odsetek kredytów hipotecznych, jedynie co piąta z nich posiada czynny tego rodzaju kredyt. W pozostałych pokoleniach mniej niż co dziesiąta osoba posiada takie zobowiązanie.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emmerson Realty S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus