strefy_nieruchomosci_ubezpieczenie — kopia

Posted On 22 września 2014 By In Finanse And 807 Views

Pokoleniowy portret kredytobiorców

Wielu Polaków ma na głowie jakiś kredyt. Potrzeby i możliwości zmieniają się z jednak z czasem, wobec czego proporcje są mocno zróżnicowane w zależności od grupy wiekowej. Które pokolenie jest nimi najbardziej obciążone?

Informacje takie możemy znaleźć w publikacji Biura Informacji Kredytowej „Kredyt Trendy czerwiec 2016”. Na podstawie danych BIK zaprezentowano w niej zachowanie kredytobiorców z generacyjnych pokoleń. Kategoryzacja pokoleń zaczerpnięta została od socjologów, w związku z czym kredytobiorców przyporządkowano do jednej z czterech grup. Pierwszą stanowi pokolenie Y (osoby w wieku 18-31 lat), drugą pokolenie X (32-46 lat), trzecią pokolenie osób dojrzałych (47-65 lat), a ostatnią pokolenie seniorów (osoby powyżej 65 lat).

Ze względu na dziedzinę, którą się zajmujemy, najbardziej interesowały nas dane dotyczące kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z danych BIK ponad połowa kredytobiorców w Polsce posiadających kredyt mieszkaniowy pochodzi z pokolenia X. Na drugim końcu znajduje się pokolenie seniorów, odpowiadające już tylko za 2% czynnych kredytów mieszkaniowych.

kredyty_strefy_nieruchomosci

Znamy już strukturę aktywnych kredytów mieszkaniowych, ale czy w odniesieniu do liczebności całego pokolenia wartości te są znaczące? W dalszej części przytaczanego raportu znajdziemy również takie dane.

kredyty_strefy_nieruchomosci2

Okazuje się, że nawet wśród osób należących do pokolenia X, czyli odpowiadającego za największy odsetek kredytów hipotecznych, jedynie co piąta z nich posiada czynny tego rodzaju kredyt. W pozostałych pokoleniach mniej niż co dziesiąta osoba posiada takie zobowiązanie.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emmerson Realty S.A.

Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *