Polacy wolą kupić mieszkanie i mieszkać na swoim!

Dane Eurostatu wskazują, że Polska znajduje się na siódmym miejscu od końca w Europie pod względem rozwoju rynku najmu. Warto zastanowić się dlaczego Polacy wolą kupić mieszkanie, niż je wynajmować.

Niemcy to najemcy

Co ciekawe prym pod względem odsetka populacji zamieszkującej we własnych czterech ścianach w Unii Europejskiej wiodą biedniejsze kraje. Pierwsze trzy miejsca zajmowane są odpowiednio przez Rumunię, Litwę i Słowację. W pierwszej dziesiątce nie ma żadnego kraju z Europy Zachodniej. Kraje bardziej rozwinięte, starej piętnastki znajdują się na drugim końcu tej klasyfikacji. Odsetek osób mieszkających w wynajmowanych lokalach najwyższy jest w Danii, Austrii i Niemczech, gdzie zbliża się do 50%.

 

Odsetek populacji mieszkającej we własnych i wynajętych mieszkaniach w wybranych krajach Unii Europejskiej w 2013 roku

Odsetek populacji mieszkającej we własnych i wynajętych mieszkaniach w wybranych krajach Unii Europejskiej w 2013 roku.

Odsetek populacji mieszkającej we własnych i wynajętych mieszkaniach w wybranych krajach Unii Europejskiej w 2013.

Opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu.

 

Wydaje się, że na rozwój rynku najmu nieruchomości mieszkaniowych w zachodniej części kontynentu wpływ mają różnice kulturowe i styl życia. Mieszkańcy starych krajów Wspólnoty Europejskiej częściej, niż Polacy zmieniają pracę, a co za tym idzie częściej przeprowadzają się z jednego miasta do drugiego. Taki styl życia, trochę „na walizkach” sprawia, że bardziej opłacalny może być najem mieszkania, gdyż jego zakup przywiązuje do danej lokalizacji. Z drugiej jednak strony u naszych zachodnich sąsiadów czas trwania pojedynczej umowy sięga często nawet 20 – 30 lat. Oczywiście dużą role odgrywają tutaj obowiązujące przepisy, które regulują stosunki między jego uczestnikami i umożliwiają takie rozwiązanie.

 

Polak, jak Pan na włościach ?

Warto na chwilę zastanowić się z czego taki stan rzeczy wynika. Dlaczego Polacy wolą wydać pieniądze i mieszkać u siebie, niż wynajmować mieszkanie ? Czy przedstawione powyżej dane świadczą o tym, że Polak lubi żyć jak Pan na włościach ? Czy może raczej Polacy, jako ciągle społeczeństwo na dorobku częściej, niż zachodni europejczycy kierują się zdrowym rachunkiem ekonomicznym ? Aby odpowiedzieć na te pytania Dział Analiz DOPOZNANIA.PL przeprowadził prostą analizę porównawczą.

 

Porównanie kwoty wydatków na zakup mieszkania za gotówkę, na kredyt oraz najmu.

Porównanie kwoty wydatków na zakup mieszkania za gotówkę, na kredyt oraz najmu.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań z rynku pierwotnego za I kw. 2015 wg NBP, wkład własny na poziomie 10%, oprocentowanie kredytu 4,5%, brak prowizji za udzielenie, raty równe, okres kredytowania 25 lat. Szacunkowe średnie stawki najmu Dział Analiz DOPOZNANIA.PL.

 

Opracowane zestawienie zakłada zakup nowego mieszkania o powierzchni 55 mkw. za gotówkę, za kredyt na okres 25 lat przy wkładzie własnym na poziomie 10% oraz jego najem przez 25 lat, w siedmiu głównych miastach Polski. Najniższa łączna kwota potrzebna do zamieszkania w lokalu z pierwszej ręki ma miejsce w przypadku zakupu za gotówkę. W chwili obecnej niewielu Polaków, zwłaszcza młodych będących na początku kariery zawodowej może sobie pozwolić na wyłożenie całej sumy od ręki. Dlatego też wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu, który taki zakup umożliwi. Przy takim wyborze wydatki na zakup nowego M składają się z wkładu własnego i wartości rat kredytu, w tym co miesiąc płaconego oprocentowania od kwoty kredytu. Warto zaznaczyć, że taki wybór i tak w większości miast wychodzi taniej, niż najem mieszkania. Jedyny wyjątek stanowi Poznań. Gwoli ścisłości trzeba oczywiście dodać, że wyniki przedstawionej analizy mogą się zmieniać. Wszystko zależy od kosztów najmu oraz ceny mieszkania, które mogą znacznie sie wahać w zależności od lokalizacji, standardu lokalu mieszkalnego i zmieniać w miarę upływu czasu. Za kredytem przemawia jednak również możliwość skorzystania z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Podstawową jednakże przewagą wariantu zakupu mieszkania z pomocą banku jest długoterminowa perspektywa. Osoba, które zdecyduje się na takie rozwiązanie po 25 latach będzie właścicielem nieobciążonej żadnym zobowiązaniem nieruchomości. W związku z tym jeżeli trzeba już co miesiąc wydawać sporą część domowego budżetu na mieszkanie, to może lepiej płacić ratę kredytu, niż za wynajem ? Wydaje się, że właśnie w ten sposób rozumują Polacy i dlatego tak dużo osób w naszym kraju decyduje się na mieszkanie na swoim, zamiast najmowanie lokalu.

 

Dział Analiz DOPOZNANIA.PL

 

Zdjęcia: jinxmcc / Foter / CC BY-ND

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus