Dwa poziomy zamiast domu

pas6

Mieszkania dwupoziomowe stanowią niewielki procent na polskim rynku nieruchomości. Stanowią jednak ciekawą alternatywę dla rodzin, które nie chcą lub nie mogą zamieszkać w domu.

Mimo, iż mieszkania dwupoziomowe występują na naszym rynku już od kilkunastu lat to nadal w świadomości Polaków postrzegane są jako nowe zjawisko. Sporo osób niesłusznie podchodzi do tego typu lokali z pewną dozą nieufności. Jeszcze raz podkreślam „niesłusznie”, ponieważ dobrze wybrane mieszkanie dwupoziomowe znakomicie może wypełnić potrzeby mieszkaniowe dla całej rodziny.

Szacuje się, że mieszkań dwupoziomowych w Polsce jest około 5-6 procent, dlatego też stosunkowo szybko znajdują swoich nabywców. Przeważnie są to rodziny, które potrzebują większej przestrzeni do życia.  Najwięcej takich mieszkań można znaleźć na rynku wtórnym, gdzie przeważnie występują mieszkania o powierzchniach od 80 do 120 m kw., zlokalizowane na dwóch ostatnich piętrach budynku. Na rynku pierwotnym dominują obecnie prestiżowe projekty apartamentów dwupoziomowych o wysokim standardzie, których ceny jednak przewyższają możliwości standardowej rodziny.

pas9

Mieszkania dwupoziomowe posiadają szereg zalet. Najważniejszymi są oczywiście cena i powierzchnia. Tego typu mieszkania mogą być nawet o kilkanaście procent tańsze niż lokale jednopoziomowe o takim samym metrażu, głównie za sprawą skosów, które zmniejszają powierzchnię użytkową. Dysponując funduszem na zakup standardowego lokalu, można pozwolić sobie na kilka dodatkowych metrów więcej w mieszkaniu dwupoziomowym. Również wspomniane wcześniej skosy stanowią dodatkowy atut, który sprawia wrażenie  domu oraz daje możliwość dodatkowych, ciekawych aranżacji. Kolejną zaletą jest również układ mieszkania, które można łatwo podzielić na strefę dzienną i sypialnianą. Taki rozkład znacznie podwyższa komfort  życia domowników oraz poprawia funkcjonalność mieszkania. Atutem dla wieloosobowej rodziny jest też druga łazienka, która bardzo często występuje w tego typu mieszkaniach. Lokale dwupoziomowe zlokalizowane na dwóch ostatnich piętrach mają też kolejną ważną zaletę w postaci braku sąsiadów z góry.

mieszkanie dwupoziomowe

Bardzo dobrym przykładem takiej nieruchomości jest mieszkanie zlokalizowane na warszawskich Nowodworach (Białołęka). Przestronne, sensownie zaaranżowane 3-pokojowe mieszkanie, w którym można wygospodarować jeszcze jeden dodatkowy pokój, posiada wszystkie powyżej wymienione zalety. Na powierzchnię całkowitą składa się pierwszy poziom o powierzchni 47 m kw. oraz góra o powierzchni 43 m kw. Dużą zaletą tego mieszkania jest dogodna lokalizacja: w pobliżu szkoły, sklepy, restauracje oraz tereny rekreacyjne, park ze ścieżką zdrowia, boiska.

Mieszkania dwupoziomowe może dla jednych nigdy nie będą w stanie zastąpić prawdziwego domu, ale z pewnością dla drugich będą zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż standardowe mieszkania, łącząc ze sobą zalety zarówno domu, jak i mieszkania.

 

Katarzyna Sabat, Menedżer ds. Kluczowych Klientów w firmie Emmerson Realty S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus