krakow-225814_1280(1)

Posted On 12 października 2017 By In Bez kategorii And 155 Views

Ranking krakowskich dzielnic

Kraków jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Polsce. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który ustępuje tylko warszawskiemu. Warto bliżej przyjrzeć się, które krakowskie dzielnice, zdaniem ich mieszkańców, są najchętniej polecane.

Otodom – najpopularniejszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, przygotował zestawienie najatrakcyjniejszych dzielnic Krakowa.  W Rankingu Dzielnic Otodom uczestniczyło 3064 mieszkańców Krakowa, którzy odpowiadali na pytania dotyczące aspektów życia w poszczególnych dzielnicach. – Z naszego raportu można dowiedzieć się na przykład, które dzielnice zdaniem mieszkańców są najbezpieczniejsze, najlepsze cenowo, a które najbardziej zielone. W badaniu zawarliśmy najważniejsze kryteria lokalizacyjne, którymi sugerują się poszukujący mieszkań, tak by pomóc naszym użytkownikom w podjęciu właściwej decyzji  – wyjaśnia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Podstawowe pytanie, które padało w ankiecie brzmiało „na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy”. Skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). W ten sposób powstał wskaźnik NPS (współczynnik rekomendacji), obliczany jako różnica odsetka promotorów i krytyków, który przyjął wartości od -100 do 100.

Ranking dzielnic Otodom, Kraków

Z Rankingu Dzielnic Otodom wynika, że najchętniej polecaną dzielnicą są Bronowice. Jest to bardzo ciekawa sytuacja, ponieważ zwycięzca rankingu nie zajął pierwszego miejsca w żadnej z pojedynczych kategorii. Na podium znalazły się ponadto Zwierzyniec (najlepsze oceny w kategoriach czysta okolica, zieleń i sąsiedztwo) i Łagiewniki-Borek Fałęcki (dzielnica nie wygrała w żadnym z pojedynczych rankingów). Sporym zaskoczeniem jest odległa pozycja Starego Miasta, które znalazło się wśród trzech najmniej polecanych dzielnic. Ranking zamyka zaś Nowa Huta, która jednocześnie wygrała w kategorii bezpieczeństwa.

– Wyniki rankingu obrazują preferencje mieszkańców Krakowa. Na pierwszym miejscu są dzielnice z dobrze rozwiniętą komunikacją oraz pełną infrastrukturą społeczną, usługową i rekreacyjną, ale jednocześnie spokojne i dające wytchnienie od miejskiego zgiełku. Na przeciwległym biegunie jest Stare Miasto, które ma niski współczynnik rekomendacji, jednak nadal bardzo dużo osób poszukuje mieszkań w okolicy, między innymi pod inwestycję – komentuje Justyna Białowąs z krakowskiego biura nieruchomości Emmerson Lumico.

Należy pamiętać, że przedstawiony ranking nie może wpływać na własną opinię poszczególnych dzielnic. Stwarza jednak szansę, by porównać swoje preferencje lokalizacyjne z oceną osób, które zamieszkują wybrane dzielnice.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *