Rezerwat w środku miasta

Dzielnica Mokotów jest bardzo lubiana przez mieszkańców stolicy. Także ci, którzy mieszkają w innych rejonach Warszawy, chętnie wskazują właśnie Mokotów jako rejon, w którym chcieliby zamieszkać. Przyczyn powodzenia jest kilka. Wśród nich są m.in. charakterystyczne punkty dzielnicy, które nadają jej niepowtarzalny klimat. Jednym z interesujących punktów, które warto odwiedzić, zwłaszcza wiosną i latem, jest rezerwat Jeziorko Czerniakowskie.

Rezerwat o powierzchni ok. 47 ha został ustanowiony w roku 1987. Tak naprawdę Jeziorko Czerniakowskie jest starorzeczem Wisły, w którego wodach występuje ściśle chroniona roślina o nazwie grążel żółty. Samo jeziorko ma ok. 1700 m długości oraz ok. 150 m szerokości i stanowi największy naturalny zbiornik wodny na terenie Warszawy. Jego najbardziej niezwykłą cechą oprócz tego, że znajduje się praktycznie w centrum miasta, jest jeszcze fakt, że można z niego skorzystać jako z kąpieliska.

Jeziorko Czerniakowskie zostało kąpieliskiem stosunkowo niedawno, bo w roku 2012 (wcześniej w stolicy nie było ani jednego legalnego kąpieliska). Po perypetiach związanych z potwierdzeniem czystości wody i jej zdatności do kąpieli, przy ul. Jeziornej została wydzielona plaża, która obecnie służy warszawiakom jako miejsce rekreacji i odpoczynku. Można korzystać z kąpieliska, ale można także pokusić się o wypożyczenie na przykład roweru wodnego, dzięki utworzonej przez dzielnicę Mokotów strefie sportowej. Kąpielisko zresztą cieszy się popularnością nie tylko w sezonie letnim. Zimą także nie brakuje chętnych na zanurzenie się w wodach jeziorka. Warszawski klub morsów chętnie korzysta z czerniakowskiego rezerwatu i regularnie urządza tam kąpiele w sezonie zimowym.

Zarówno zimą, jak i latem interesująco przedstawia się widok z plaży przy Jeziorku Czerniakowskim. Z zarośli w oddaleniu wyłaniają się biało-czerwone kominy elektrociepłowni Siekierki. Widok ten przypomina nam, że pomimo przebywania na łonie przyrody, jesteśmy jednak w ścisłym centrum miasta, i to największego miasta w Polsce. Wprawdzie większość z nas zapewne wolałaby nacieszyć oko widokiem przestrzeni, z której nie wystają podobne elementy, jednak fakt, że rezerwat znajduje się w środku miasta, ma swoją cenę. Warto dlatego nazwać tą osobliwą cechę krajobrazu raczej ciekawostką niż wadą tego miejsca.

Od kilku lat można zauważyć, że poziom wód w jeziorku obniża się. Za istotny czynnik w tym procesie uznawane jest obniżenie się i odsunięcie koryta Wisły oraz budowa wałów przeciwpowodziowych na Łuku Siekierkowskim. Stopniowe obniżanie poziomu wody w Jeziorku Czerniakowskim jest pewnym zagrożeniem dla zwierząt i roślin, żyjących w jego głębi oraz w najbliższym ekosystemie. W tym momencie (dane z 2017 r.) rezerwat daje schronienie 49 gatunkom ptaków objętych całkowitą ochroną, a w wodach żyje 67 gatunków bezkręgowców.

Bliskość podobnego miejsca jest zazwyczaj ogromnym atutem nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu. Ciekawy teren spacerowy, widoczny z okna, jest zawsze bardzo pożądanym sąsiadem. Jednak budynki mieszkalne, powstające w zbyt małej odległości od terenu rezerwatu, mogą przyczyniać się do jego degradacji: krucha równowaga ekosystemu ulega zaburzeniu, a spokój, potrzebny roślinom i gatunkom zwierząt do życia, zostaje zakłócony. Są jednak miejsca, które nie sąsiadują bezpośrednio z rezerwatem, za to znajdują się na tyle niedaleko, że mieszkańcy chętnie udają się na spacer w jego rejon. Na przykład z inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej przy ul. Bobrowieckiej 10 dotrzemy tam w niespełna 15 minut komunikacją miejską, która na dodatek zapewnia bezpośrednie połączenie (linia 159).

Jarosław Skoczeń

Grupa Emmerson S.A.

 

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus