Rynek najmu w Toruniu – mieszkania 1 i 2-pokojowe

Toruń jest uważany za jedno z najładniejszych dużych miast w Polsce. Według badania Polskiego Towarzystwa Statystyków jest to drugie miasto w Polsce, po Warszawie, w którym żyje się najlepiej. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób chce tutaj zamieszkać. Nie każdego stać jednak na zakup nieruchomości. Warto wtedy rozważyć wynajem mieszkania.

Rynek najmu w Toruniu jest dosyć szeroki, oferując mieszkania w różnych metrażach i cenach. Przeanalizujmy jednak jak wygląda sprawa wynajmu mieszkania 1 lub 2-pokojowego. Jest to typ mieszkań, który cieszy się największą popularnością wśród najemców. Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl najczęściej zainteresowani takimi lokalami są ludzie młodzi, którzy jeszcze nie dorobili się własnego mieszkania lub studenci przeprowadzający się do miasta na okres nauki. Poszukują oni właśnie stosunkowo niewielkiego lokalu.

Mieszkania 1 lub 2-pokojowe stanowią przeszło 60% wszystkich mieszkań dostępnych do wynajęcia. Trzeba jednak zauważyć, że zdecydowaną większość stanowią lokale 2-pokojowe. W poniższej tabeli zaprezentowano średnie ceny oraz powierzchnie mieszkań aktualnie oferowanych na rynku. W przypadku cen warto jednak pamiętać, że do podanej ceny należy doliczyć jeszcze czynsz administracyjny, którego wartość podawana jest w ofertach osobno.

Toruń tab1

Oczywiście cena uzależniona jest od wielu czynników, spośród których jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Inna będzie cena mieszkania w ścisłym centrum, inna na obrzeżach miasta. Najwięcej mieszkań na wynajem znajdziemy w takich częściach Torunia jak Chełmińskie Przedmieście, Mokre, Koniuchy, Bydgoskie Przedmieście, czy Stare Miasto. Zobaczmy, jak kształtują się średnie ceny najmu w zależności od lokalizacji.

Toruń tab2

Co nie może dziwić, najdrożej jest na Starym Mieście, gdzie za wynajem mieszkania zapłacimy przeciętnie 1 057 zł/miesiąc w przypadku kawalerki oraz 1 478 zł/miesiąc w przypadku mieszkania z dwoma pokojami. Spośród wymienionych lokalizacji najtaniej będzie w dzielnicy Koniuchy i na Mokrem, gdzie koszty najmu są poniżej przeciętnej dla całego miasta. Osoby studiujące powinny rozważyć najem na Bydgoskim lub Chełmińskim Przedmieściu. Ceny tam nie należą do najniższych, bliskość uczelni sprawia jednak, że jest to atrakcyjna lokalizacja.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus