Sąsiad organizuje głośne imprezy? Może ma nieustannie szczekającego psa albo uczy się grać na perkusji? Przeszkadza Ci przykry zapach z działki obok ?

Oto kilka praktycznych porad :

Warto wiedzieć, że nie ma w prawie czegoś takiego jak cisza nocna. To, że nie powinniśmy hałasować między 22 a 6 rano, jest czysto umowne a czasami wynika z przepisów lokalnych nakazujących, że na wydzielonym terenie (np. lokale gastronomiczne) nie można organizować zabaw czy koncertów po godz. 22.

Jednak jest sposób na basy czy hałasy od sąsiada w środku nocy ale i o każdej innej porze dnia powszedniego lub świątecznego. Po pierwsze można wezwać policję lub straż miejską, która może nałożyć mandat karny osobie zakłócającej spokój, porządek publiczny lub spoczynek nocny w wysokości do 500 złotych.

W tym wypadku policja działa w oparciu o kodeks wykroczeń i jego art. 51, który mówi, że nie można zakłócać porządku publicznego, spoczynku nocnego lub wywoływać zgorszenia. Pod te przepisy można podciągnąć hałasowanie, śmiecenie czy nawet emitowanie nieprzyjemnych zapachów.

Jeśli mamy problemy z sąsiadem, który jest za głośny w ciągu dnia, to nie powinniśmy wzywać policji czy straży miejskiej , ale … Inspekcję Ochrony Środowiska, która może ukarać za hałas przekraczający normy ustalone w przepisach dotyczących ochrony środowiska.

Jeśli mamy problem tylko z jednym sąsiadem, który pomimo odwiedzin policji, upomnień a nawet mandatów dalej czyni nasze życie uciążliwym?


Pozostaje nam sądownie skorzystać z art. 144 kodeksu cywilnego, który mówi on o granicach korzystania ze swojego prawa własności w ramach współżycia społecznego. Oznacza to, że nie można narażać sąsiadów na nadmierną uciążliwość i nie ma tu znaczenia, czy ktoś działa w oparciu o wszystkie możliwe pozwolenia np. prowadząc lokal usługowy czy biuro. Co jest nadmierna uciążliwością? Nie jest to doprecyzowane i to zawsze sąd zadecyduje, czy dana uciążliwość jest nadmierna czy nie.


I tak na przykład w 2009 roku Sąd Najwyższy uznał za prawidłowy wyrok o zakazie wjeżdżania i parkowania samochodów ciężarowych, składowania węgla, opon oraz złomu, a nawet wykonywania usług wulkanizacyjnych na wolnym powietrzu na działce sąsiadującej z osiedlem domków jednorodzinnych. A w roku 2007 roku Sąd Najwyższy uznał za prawidłowe orzeczenie zakazujące prowadzenia domu przedpogrzebowego w budynku mieszkalnym usytuowanym w dzielnicy willowej. Okna sali pogrzebowej wychodziły na tę stronę domu sąsiadów, z której znajdowały się okna ich pokoju dziennego i sypialnie.

Jeśli uciążliwy sąsiad wyrządził nam jakąś szkodę, to możemy też ubiegać się o odszkodowanie. Na przykład nasze okna zostały odcięte od światła, bo deweloper przed naszym budynkiem postawił kolejny blok albo pojawił się billboard. Z tego powodu możemy ubiegać się o odszkodowania związane ze spadkiem wartości naszego mieszkania.

Warto dodać, że z ochrony skorzystać może również najemca lokalu albo dzierżawca a przysługuje one przeciw każdej osobie, która dokonuje naruszeń. Oznacza to zatem, że wolno skierować je nie tylko przeciwko właścicielowi, ale w zasadzie przeciwko każdemu, kto włada nieruchomością, skąd pochodzą uciążliwości. Dla skutecznego dochodzenia praw liczy się bowiem fakt sąsiedztwa, a nie tytuł prawny do nieruchomości.

Marcin Lis, Radca Prawny

MACC Partners Sp. z o.o.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus