Słynni i skuteczni

Mają na swoim koncie mnóstwo różnorodnych projektów: począwszy od aranżacji wystaw czy projektu pomników, poprzez budownictwo mieszkaniowe i biurowce, aż do wielkich obiektów użyteczności publicznej. Pracownia JEMS Architekci działa na rynku nieprzerwanie od 1988 r. i podejmuje różnorodne wyzwania.

Współpracownicy z firmy JEMS Architekci uważają, że dobrą architekturę cechuje nie tylko funkcjonalność. Aby budynek przetrwał lata, nawet mimo zmieniających się przeznaczeń, potrzeba, by cechowało go piękno oraz coś, czego nie da się opisać tylko w kategoriach jego użyteczności. Są zdania, że powinno się chronić udane budowle modernistyczne, nawet jeżeli nie figurują one w rejestrze zabytków. W pracy cenią sobie partnerstwo oraz przestrzeń do rozmów i debat: stąd właśnie biorą się najlepsze pomysły. Nagrody, jakie mają na swoim koncie, tworzą długą listę. Z tych otrzymanych w ostatnich latach warto wymienić choćby Nagrodę Roku 2015 Stowarzyszenia Architektów Polskich, Polską Architekturę XXL czy Bryłę Roku – wszystkie za Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Budynek Centrum został zaprojektowany w oparciu o założenie, że będzie nawiązywał właśnie do modernistycznej architektury miasta oraz stworzy wspólną przestrzeń rekreacyjną razem ze słynnym Spodkiem. Inne nagrody, datowane na lata wcześniejsze, architekci otrzymali na przykład za zaprojektowanie rozbudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (2014 r.), za najlepszy budynek wielorodzinny 2000-2012 (konkurs „Życie w Architekturze”, I nagroda przyznana dla projektu 19 Dzielnica w Warszawie) czy za projekt Chopin Airport City (2010 r.). Lista dokonań jest więc długa i imponująca, a znajdują się na niej budowle o bardzo różnorodnym charakterze i przeznaczeniu, ze starannie przemyślanym i zaprojektowanym z odpowiednim rozmachem otoczeniem.

Jeśli chodzi o inwestycje realizowane na terenie Warszawy, panowie z pracowni JEMS są zdania, że powinno się zagęszczać miasto, tak, aby puste miejsca w centrum uległy zabudowaniu. Ich zdaniem nie ma póki co potrzeby, aby w Warszawie przybywało bardzo wysokich budynków, istotne jest natomiast racjonalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się w obrębie miasta. Jednak Architekci JEMS podejmują się wykonania nie tylko spektakularnych zleceń, takich jak rewitalizacja Hali Koszyki czy Capital Park Wilanów. Wiele projektów powstających w tej pracowni dedykowane jest budownictwu mieszkaniowemu, zarówno temu z wyższej, jak i ze średniej półki (np. TBS przy ul. Banacha).  Autorstwa Architektów JEMS jest między innymi zrealizowany w roku 2012 projekt o nazwie 19. Dzielnica, jedno z największych nowych osiedli na Woli. Charakteryzują go estetyczne, nowoczesne bryły budynków. Udanym przedsięwzięciem jest także zespół mieszkań o podwyższonym standardzie, zrealizowany przez Spectra Development i znajdujący się przy ul. Bobrowieckiej 10. Bloki są zaprojektowane tutaj w bardziej klasyczny sposób, otoczone przestrzenią o ciekawej aranżacji, a całość robi wrażenie harmonii i ładu.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus