Co sprawia, iż deweloperzy sprzedają tak dużo mieszkań?

Dane dotyczące sprzedaży mieszkań deweloperskich na najbardziej aktywnych rynkach mieszkaniowych wskazują na rekordowe wyniki. Pomimo formułowanych już od pewnego czasu obaw i wskazywaniu nadchodzących zagrożeń dla tego sektora gospodarki bardzo dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym wciąż trwa w najlepsze. Co stoi za tak wysoką liczbą transakcji dotyczących mieszkań deweloperskich?

 

Potrzeby mieszkaniowe w dalszym ciągu są niezaspokojone, a do tego cały czas rosną nasze aspiracje, również te dotyczące jakości i standardu nieruchomości. Do tego dokładają się zakupy mieszkań w celach inwestycyjnych.

 

Wśród najważniejszych czynników przekładających się na bardzo dobrą sprzedaż deweloperów należy wskazać:

Bardzo dobre dane z rynku pracy, najlepsze od wielu lat i lepsze od prognozowanych

  • silny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (w czerwcu wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 5,3%, najwięcej od 2012 r.),
  • wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym o 3,1% (dane z czerwca), dodatkowo liczba zatrudnionych jest najwyższa od momentu zbierania takich danych przez GUS (czyli od 2005 r.),
  • coraz niższa stopa bezrobocia – stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,6% w lipcu. Tak dobrego wyniku nie było od czerwca 1991 roku.

Do tego dochodzi sytuacja na rynku kredytowym. Rekordowo niskie stopy procentowe przekładają się na:

  • niskie raty,
  • mizerne oprocentowanie lokat bankowych – część osób zaczęła szukać alternatyw i wśród nich jedną z bardziej atrakcyjnych stał się rynek nieruchomości  – według NBP w I kw. br. niemal 3,6 mld zł wyniosły zakupy gotówkowe na 7 największych rynkach ( najwyższy wynik w historii).

Sprzedaż wspierają skutecznie programy pomocowe:

  • MdM – w I półroczu praktycznie co czwarte mieszkanie na rynku pierwotnym zostało kupione z wsparciem państwa,
  • Fundusz Mieszkań na Wynajem – nabywając cały budynek od danego dewelopera przyczynia się do poprawy statystyk sprzedażowych również dla całego miasta.

Sytuacja na rynku nieruchomości również sprzyja:

  • Stabilne ceny to dobra wiadomość zarówno dla klientów, jak i deweloperów. Pierwszym ułatwia podjęcie spokojnej decyzji, drugim ułatwia oszacowanie rentowności planowanego przedsięwzięcia.
  • Oferta deweloperów jest systematycznie uzupełniana i co równie ważne odpowiada ona obecnym możliwościom i oczekiwaniom klientów – świadczą o tym zarówno bardzo dobre dane GUS, jak i wyniki monitoringu Działu Badań i Analiz należącego do Grupy Emmerson S.A. – ponadto deweloperzy odważniej wchodzą na nowe rynki, kreują nowe lokalizacje, uruchamiają większe inwestycje.
  • Na rynku pojawili się inwestorzy instytucjonalni, a wraz z nimi zakupy pakietowe.

Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus