Szeregowiec – komfort domu w cenie mieszkania?

Budynki w zabudowie szeregowej stanowią doskonałą ofertę dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni, a nie stać ich na zakup domu wolnostojącego. Wyjątkowa atrakcyjność segmentów bierze się przede wszystkim z ich korzystnej ceny, która wynika z maksymalnego wykorzystania terenu. Odpowiednio zagospodarowując przestrzeń możemy uzyskać dużą powierzchnię mieszkalną, w której cena zakupu gruntu stanowi niewielki koszt całej nieruchomości.

W segmencie domu zazwyczaj będziemy mieli także garaż, a gdyby go nie było, zawsze zostaje miejsce postojowe naziemne na posesji. Kupując mieszkanie w bloku za taki luksus trzeba dodatkowo zapłacić, a cena garażu lub miejsca postojowego w podziemnej hali może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kolejną zaletą domów szeregowych jest fakt posiadania własnego ogródka, najczęściej dużo większego niż to możliwe w mieszkaniach na parterze bloku czy apartamentowca. Dodatkowo mamy mniejszą „widownię”, która może oglądać co w tym ogródku robimy. Sąsiedzi nie otaczają nas już ze wszystkich czterech stron, a  maksymalnie z dwóch. Dla ceniących sobie spokój i nie mogących znieść tupania nad głową to wręcz idealne rozwiązanie.

Warto podkreślić także, że w cenie segmentu mamy do dyspozycji działkę, która tak naprawdę zapewnia lokatorom wspomniany wcześniej własny ogród oraz miejsce na auto, co daje mu ogromną przewagę nad mieszkaniami w blokach. Ponadto często czynsze w szeregówkach są niższe od tych wymaganych w lokalach mieszkalnych, mimo ich większej powierzchni.

Domy szeregowe powstające na terenach miejskich z reguły będą korzystać z pełnej infrastruktury drogowej, niedaleko zlokalizowanych punktów społeczno-usługowych czy centrów handlowo-rozrywkowe. Można zatem mieszkając w domu korzystać z wszystkich udogodnień dostępnych mieszkańcom miast.

Oczywistym jest, że ceny mieszkań w centrum miast będą wyższe od segmentów na podmiejskich osiedlach, dlatego też poniżej przedstawiliśmy wybrane mieszkania i segmenty znajdujące się na terenach miejskich, a nie poza nimi, na pięciu największych rynkach deweloperskich w Polsce.

dom w cenie mieszkania

Jak zaznacza Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, w ostatecznym rozliczeniu cena za 1 mkw. powierzchni w takich segmentach jest o wiele niższa niż w bloku. W podanych przykładach z największych miast Polski, średnio jest to różnica ok. 3 tys. zł/mkw. Jak widać za podobną kwotę można otrzymać bardzo zróżnicowane metraże w zależności od rodzaju zabudowy (przeciętnie o blisko 60 mkw. mniejszy metraż mieszkania niż szeregówki). Kupno segmentu jest więc dobrą alternatywą dla osób chcących żyć w warunkach zbliżonych do tych jakie oferuje dom wolnostojący, ale jednocześnie mniej zamożnych.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus