Jak zaprojektować pokój dziecka i rozwijać jego kreatywność?

Pamiętajmy o tym, aby zaprojektować pokój dla dziecka, a nie dla siebie. Dorośli czasem realizują pomysły i marzenia z własnego dzieciństwa, zapominając, że w pokoju będzie mieszkało dziecko ze swoimi marzeniami i potrzebami, a nie oni, dorośli.

Najlepiej jest po prostu zaangażować dziecko w proces projektowania. Maluszki oczywiście, nie będą mogły przekazać nam wszystkich informacji, tutaj ekspertem jest mama i tata, ale już kilkulatki nadają się do współpracy znakomicie.

Pozwólmy dziecku być autorem wnętrza, w którym mieszka. Stwierdzenie „Mój pokój” zyskuje wówczas kolejne bardzo ważne znaczenie, mój, ponieważ ja go zaprojektowałem. Jest to źródło ogromnej satysfakcji, wzmacnia poczucie własnej wartości, zachęca do podejmowania kolejnych wyzwań i buduje kreatywność, tak ważną umiejętność w życiu.

Oczywiście, na każdym etapie projektowania, dorosły powinien służyć radą i proponować rozwiązania na zasadzie opcji, które dziecko ma do wyboru.

Tablica2

Dorosły powinien być świadomy kilku elementów bardzo istotnych przy projektowaniu:

Planowanie przestrzeni. Warto wykonać plan pokoju w wygodnej skali, można posługiwać się programem komputerowym, kartką papieru lub narzędziami, takimi jak magnetyczna tablica Młody Architekt.

Funkcje i strefy w pokoju. Należy pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich funkcji, które powinien posiadać pokój dziecka, mam na myśli funkcję spania i odpoczynku, nauki i zabawy, a także funkcję przechowywania ubrań i innych przedmiotów. Wszystkim tym funkcjom należy wyznaczyć strefę w pokoju. Jeże nasz młody architekt, o czymś zapomni, postarajmy się mu to uświadomić. Wystarczy zadawać odpowiednie pytania.

Kolory. Przy wyborze kolorów można dać dziecku dużo swobody, ale pamiętajmy, że kolory wpływają na samopoczucie, hiper-aktywnemu dziecku nie będą służyły intensywne czerwienie, natomiast dziecku o naturze spokojnej i melancholijnej należy z pewnością odradzić pokój cały w czerni.

Bezpieczeństwo i wygoda. Bezpieczeństwo dziecka to odpowiedzialność rodzica. Jeżeli w projekcie pojawią się elementy, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, lub po prostu nie będą wygodne w użyciu, wytłumaczmy, z czym się to wiąże i dlaczego warto je usunąć. Dziecko z pewnością skoryguje projekt.

Wykonanie projektu, również może być świetną zabawą. Dlaczego nie pomalować ścian razem z dzieckiem? To kolejna okazja na wspólną i twórczą aktywność.

Wspólne projektowanie jest fantastyczną aktywnością dla dziecka i dla rodzica, to ruch, zabawa, kreatywne myślenie, współpraca i okazja do pogłębienia relacji dziecko rodzic.

 

Maria Semczyszyn – home stagerka i dekoratorka

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus